Сабота вечер премиера на претставата „Писание“ на драмското студио „Словото“

Во претставата во режија на Весна Димитровска Бобевски настапуваат деца на возраст од пет до 15 години

„Дуна2“ со светска премиера и во киното во Велес (видео)

Оваа недела новата холивудска ѕвезда Тимоти Шаламе со две филма во 3Д киноверзум. Премиери и на два анимирани филма „Дружина од џунглата- 2, светска турнеја“ и „Кучиња во операта“

Народниот музеј со нов простор за трајна поставка на дела од негова сопственост

Музејот во своето депо поседува 143 уметнички дела од ликовни уметници од земјава и мал дел од странство

Одредено жирито кое ќе ја доделува актерската награда „Петре Прличко“

Годинава фестивалот „5ре“ на кој се доделува оваа награда, ќе се одржи од 18 до 30 март

Наградата за животно дело во архитектурата „Андреја Дамјанов“ за Здравко Рафаиловски

Наградата ја доделува Асоцијацијата на архитекти нa Македонија. Најзначајно дело на добитникот е Трговскиот центар Мавровка

Ауди - Ланчиа, филмот со многу адреналин и трки, премиерно пред велешани (видео)

Премиера има и јапонски цртан филм, а се прикажуваат и Мадам Веб, Аргајл со Дуо Липа, Недела...

Промовирана публикацијата „Синергија во времето“ на визуелниот уметник Страхил Петровски

Таа е резултат на неговата видео инсталација, која ја постави на Спомен Костурницата на 28 септември 2022 година а со истата се претстави и во Париз

Книжевен портрет за Ѓорѓи Дебарлиев во родниот Велес

Авторот има издадени три книги со поезија и живее во Скопје а е роден Мегданчанец

Новиот супер херој на Марвел, Мадам Веб со светската кино премиера и во 3Д киноверзум во Велес (видео)

Втората премиера е филмот „Големата авантура на мачката „РУ“

Велес конкурираше, но Крива Паланка e град на културата за 2024 година

Велес во два наврати и тоа во 2005 и во 2015 година беше организатор на манифестацијата

Кој се од Велес и за што доби финансиска поддршка од Министерство за култура за годишните проекти за 2024 година

Средства добија Рациновите средби, Фолклорниот фестивал Фестивалот Стоби

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »