Народниот музеј од Велес со изложба на фотографии и документи за Гоце Делчев се приклучи за меѓународниот ден на музеите (фото)

Поставена е и изложба на 12 потрети на Гоце Делчев, дело на Ангел Петров

Хит комедии на програмата на театарскиот фестивал „5ре“

Цената на билетот е 200 денари, додека детските претстави се бесплатни. На програмата се шест претстави, една стенд ап и две детски

Велес доби нов театарски фестивал „5ре“ посветен на Петре Прличко

Годинава ќе бидат прикажани седум хит комедии на македонските театри и две детски претстави во дополнителна програма. Четврток вечер на отворањето ќе биде враќана наградата „Петре Прличко, на Игор Џамбазов

Велешанецот Златко Василковски, професор на Бостонски Универзитет, издаде книга на македонски „Мултиверзум за почетници“

Василковски кој е доктор на науки, во делото пишува за космологијата и астрономијата

Игор Џамбазов добитник на актерската наградата за животно дело „Петре Прличко“

Џамбазов е актер за кој безброј пати е констатирано дека е заштитен знак на македонскиот театар и филм

Нова книга, „Само Бог простува“ на велешанeцот Анде Јанков, четврта по ред

Повторно трилер за инспекторот Виктор Николов

Избрани граѓанските здруженија кои ќе ги организираат културните манифестации во градот

Од локалната власт објавија дека „организацијата е во рацете на докажани имиња и професионалци“

Објектот на Велешки театар конечно со технички прием, вечерва прва претстава

Вечерва на сцената на велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов Џинот“ ќе се одигра претставата „Четири соби“ во режија на Синиша Ефтимов а објавен е и репертоарот за месец април

Тања Трчкова го промовираше нејзиниот прв роман „Во сенката на шинелот“ посветен на татко и

Многу филозофски роман, со интересен заплет, преку сеќавања, реминисценција, развива длабока силна филозофска порака

Заедничка изложба на браќата Коруновски „СИМБИОТИКС“

Авторите се претставуваат со 40 дела работени во комбинирани сликарски и цртачки техники

Локалитетот Стоби доби грант од 300 илјади долари од филантропска организација од САД за конзервирање на Теодосијанската палата

Проектот треба да се реализира во период од три години

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »