Ансамблот „Распеани Велешани“ пет децении ја чува староградската велешка песна (видео)

Наследството што им го оставил прочуениот Ало Тончов и аманетот „велешката песна не смее да умре“, тие љубоморно го чуваат

Започна постапката за отворање на велешкото кино

Беше усвоена точката со која треба дигиталната опрема и дел од објектот, салата Бели мугри, да се изнајмат за користење преку јавно наддавање

„Креонт и Антигона“ премиерно во Велешкиот театар

Тоа е авторски проект на режисерот Дејан Ангелов

Велешките ликовни уметници Перовски - Чатмов, со заедничка изложба во Гостивар

Авторите се претставуваат со по дваесетина дела, работени во различни техники

Промовирана збирката афоризми од девет автори „Низ сито и решето“

Велешкиот автор афористичарот Атанас Крлески одбележа 45 години работи

Во Ликовниот салон е отворена изложбата на тројца кавадаречки уметници (фото)

На изложбата се претставени 41 дело, изработено во различни техники, тематиката е од Тиквешијата

Киното во Велес би требало да започне со кино проекции за два месеци

Се јавил заинтересиран кино оператор, кој пројавил интерес да го работи киното

Во декември дури три премиери од велешки театар

Сите се работени со сопствени средства од велешки театар

Велешкиот состав „Оловна рестрикција“ во финалето на Лузер фест во Скопје

Групата е оформена во 2009 година а бендот свири панк рок

Изложба на графики на Ертунч Сали во Ликовен салон во Велес

Авторот пред велешката јавност се преставува со 16 дела, графики во боја, изработени во линорез техника

Промовирана апликацијата „Имерсиум“ за виртуелна прошетка низ Стоби со квиз прашања

На апликацијата се работело две години и е заеднички проект на седум институции од пет држави од Балканот. Финансирана е од средства на проект на ЕУ

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »