Туристичкиот павилјон Стоби тоне

Туристичкиот павилјон Стоби почна да попушта и тоне а ѕидовите напукнуваат, па тој небезбеден за посетителите, е празен и напуштен.

Промовиран ,,Нож и пердув,, на Димитри Соле Љубин

Во саботата вечер во Ликовниот салон во Велес беше промовиран романот ,,Нож и пердув ,, на Димитри Соле Љубин во издание на издавачката куќа ,,Антолог,,. Настанот остана запаметен по преполниот салон

Прва самостојна изложба на резбарот Славе Петков

Во организација на Народниот музеј во Ликовниот салон е отворена прва самостојна изложба на велешкиот резбар Славе Петков.

25 години карикатура на Милман

По повод 1-ви април денот на шегата во Ликовниот салон во Велес отворена е изложба на карикатуристот Миле Манчевски, познат како Милман.

Баханалии премиерно во велешки театар

Сабота, недела и среда ,,Баханалии,, по текст на Горан Стефановски а во режија на Наташа Поплавска премиерно пред велешани.

ДАР-МАР со животна награда од Стрип Центарот од Велес

За неговиот Пецко Дарко Марковиќ ја доби наградата на велешкиот Стрип Центар

Сашко Костов со нов видео спот

Велешанецот Сашко Костов деновиве сними нов видео спот за песната Vertigo. Тој е талентиран 28 годишен композитор, музичар, аранжер, тапанар, пејач, гитарист и продуцент.

Јас сум од Титов Велес, репризно среда на ТВ АЛФА

Тие што не го гледале досега филмот ,,Јас сум од Титов Велес,, ќе можат тоа да го сторат среда 30 март 20,30 часот АЛФА ТВ. Социјална приказна за животот во загадениот град.

Првиот македонец, Александар Стефаноски пееше во Миланската Скала

На 28 февруари македонскиот бас оперскиот пеач Александар Стефаноски настапи во Миланската Скала. Тој е првиот македонец кој што настапил на Миланската Скала, еден од најголемите светски театри, кој датира од 3 Август 1778.

Непознати дела на Папрадишки премиерно во Велес

Десетина досега непознати дела на Димитрија Андонов Папрадишки, македонската културна јавност може да ги види премиерно на ретроспективната изложба посветена на 150 годишнината од раѓањето на овој автор.

Зафирчев по две години пауза се враќа во театарот и тоа во родниот Велес

Васил Зафирчев по двегодишна пауза се враќа на театарската сцена, во велешкиот театар, толкувајќи ја главната ролја на Диноис во претставата ,,Баханалии ,,

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120

АНКЕТА »

Дали Македонија треба да продолжи да учествува на Евросонг?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »