Делата од скулпторската колонија поставени на јавни површини низ градот (фото)

Шест скулптури од метал и камен се на локации во Младински парк, паркот кај Офицерски, пред НА-МА и во паркот кај Градскиот саат

Промовирана книгата за деца и млади „Приказни од мојот крај“ од Лила Арсова

Ова е нејзина седма книга. Промоцијата беше дел од манифестацијата 52 Рацинови средби

Велешанката Елена Ивчева со Гран при на ликовниот конкурс на 52-те Детски Рацинови средби

На конкурсот ,,Белите мугри, во светлината на денот,, примени 160 творби на ликовни и литературни творби

„Слуга на двајца господари“ сабота премиерно во велешки театар

Работена по текст на Карло Голдони а во адаптација и режија на Ненад Витанов, во претставата настапува без малку целиот ансамбл на велешки театар

Крлевски промовираше книга со хаику поезија

Осмото дело на авторот е насловено ,,На прв поглед,,

Издаден каталог за Спомен костурницата

Повод 40 години од нејзината изградба

Промовирана книгата ,,21,, од Игор Крајчев

Ова е петта книга, трета поетска на Крајчев, за која ја доби наградата ,,Јован Котески,, за 2019

Нема пари, нема прва награда на меѓународниот Стрип салон Велес 2019

Бидејќи ја немаше првата награда која е парична, годинава учествуваа 175 стрип автори од 41 земја, што е најмалку на конкурсот во последните години

Нови четири книги за лицата со оштетен вид

Со новите четири изданија, библиотеката има вкупно 38 книги на Брајово писмо. Одбележан 15-ти октомври Светскиот ден на белиот стап, симбол на слепите лица

Во велешки театар се подготува претставата „Слуга на двајца господари“

Премиерата од театарот ја најавуваат кон крајот на месец октомври.

Изложба на Љупчо Бојаров во Велес

На изложбата се претставени 40-тина дела во масло на платно, цртежи, линорез во боја, дрворез, графика изработени од 1985 до 2019 година

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »