Европско патувачко кино под отворено небо во Велес, петок и сабота вечер (видео)

Ќе бидат прикажани филмовите „Уште една тура“ добитник на Оскар во 2021 за филм од не англиско јазично подрачје и „Најлошата личност на светот“ номиниран за Оскар за најдобар фил од не англиско јазично подрачје

Зарина Првасевда со концерт на Рацинови средби (видео)

Концертот е презакажан за вторник вечер

Започнаа годинашните работи на археолошкиот локалитет Стоби, со намален обем на финансиски средства за работа (фото)

Продолжува конзервацијата на Теодосијанската палата, кој се реализира со грант од фондацијата Каплан од САД

Оперската певица Караколева летово со концертни активности (видео)

Ќе настапи во Штип и Скопје, но и во Бугарија и Италија

Блаже Миневски со делото „Ако се родат некакви чувства“ е добитник на годинашново Рациново признание

Во конкуренција за наградата биле 14 дела. Наградата е парична во вредност од илјада евра

Хорот „Св. Кирил и Методиј“ награден за трето место на меѓународен натпревар во Шпанија

Учеството на Фестивалот е по извршена селекција

Промовирана стихозбирката „Преливот на изблиците“ од Светлана Босилкова Далевска

Ова е четврта книга на Босилкова Далевска

Трансформерите, Бен Афлек, Роберт Де Ниро и воен спектакл од Втора светска војна, на кино репертоарот следните седум дена (видео)

Четири премиери оваа седмица на кино репертоарот на 3Д киноверзум Велес

Бугарскиот автор и преведувач Тотев е добитник на Почесното Рациново признание, за промоција на македонскиот јазик и култура во Бугарија

Градоначалникот Колев ги покани велешани, како наследници на Рацин, да ги посетата содржините кои нудат богата содржина

ТВ серијата за Кочо Рацин ќе биде премиерно прикажана на 60 Рацинови средби

ТВ серијата која има 10 епизоди е снимена 2016 година и досега не е прикажна

Изложба на отворено во Чашка

Изложени се 12 дела од 10 уметници, работени во различни техники, меѓу нив и една концептуална инсталација

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »