Концерт на Октетет во црквата Свети Пантелејмон

Октетот кој настапувал по светот, вечерва и пред велешани

Заврши 7-та уметничка колонија Папрадишки мајстори

Создадените дела ќе бидат продадени за хумантирани цели

ИВАНКА АПОСТОЛОВА – ЛАУРЕАТ НА НАГРАДАТА „ЉУПЧО ФИЛИПОВ“

Иванка Апостолова ликовен уметник од Скопје е овогодинешен лауреат на Признанието за развој и афирмација на Македонскиот стрип именувано според прерано починатиот доајен на македонското стрип творештво Љупчо Филипов.

Раритетен велешки речник од 19. век

ТРМР ексклузивно ви ги донесува зборовите кои што ги запишал Панче Хаџи Мишев од град Велес, Солунски округ, 1886 г. месец март.

На Стоби, сите награди за Драмски

Претставата ,,Геноцид 21,, на Драмскиот театар од Скопје ги освои сите четири награди на Фестивалот на античка драма ,,Стоби2011,, .

Како за неколку дена книгата за Петар Келеман стана најпродавана во Велес

Книгата уште не промовирана, го предизвика вниманието на јавноста. Или се за атентатот во Марсеј. Истражувачка книга, која се чита во еден здив.

На затворањето на фестивалот ,,Стоби,, претставата ,,Последните Македонци,,

Вечерва ќе бидат доделени наградите од 10-тиот Фестивал на античка драма Стоби

Вечерва ,,Електра,, од Пула на Стоби

Познавачите типуваат дека ова ќе биде најдобрата претстава на годинашниот фестивал на античка драма ,,Стоби,,

Танец вечерва пред велешани

Целовечерен концерт во амфитеатарот од Младинскиот парк

Креонт, вечерва премиерно на Стоби

“Креонт” е составена од четири антички трагедии: Едип Цар, Едип во Колон, Седумтемина против Теба и Антигона.За прв пат во десетогдишната историја на ,,Стоби,, се работи копродукција специјално нработена за фестивалот.

Изложбата на стари фотографии од Велес, продолжена до крајот на август

Изложбата на стари фотографии ,,Велес низ минатото,, ќе биде поставена до крајот на летото, поради големиот интерес на посетителите.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93

АНКЕТА »

Дали треба и натаму летно и зимско сметање на времето?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »