Лани повеќе читатели членови на градската библиотека отколку во 2017-та

Лани од редовните читатели 2.413 биле возрасни и 1.926 деца, набавени биле 2.553 книги. Што велешани читале, зависи од возраста

Изложба на јапонски дрворези од 17 и 18 век (фото)

Исклучителна можност во Велес да се види уметноста на Јапонија создадена пред 3-4 века.

Зошто беше разрешен директорот на велешкиот театар Младен Крстевски

Неправилностите се во делот на спроведувањето на Годишната програма за култура финансирани од Министерството

Градоначалникот Коцевски бара темелно преиспитување на распределбата на средствата од Министерството за култура

Без средства останаа Фестивалот за античка драма, Фолклорниот фестивал и Стрип салонот, додека Рациновите средби добиле скромни 105 илјади денари, помалку од поетскиот карван Поетски искри

Промовирана новата книга афоризми на Атанас Крлевски „Одлетани од крлетка“

Ракијата е чуден пијалок. И еден литар не те опива, ако со неа бришеш прозорци

Реакции на програмата за култура

Реагираат директорите на театрите, од КУД Керамичар, стрип центарот

Скромна финансиска поддршка од државата, за културата во Велес во 2019-та

Што ќе се финансира со државни средства а што е избришано

Балетот ,,Либертанго,, на 12 февруари во Велес (видео)

Музиката на Пјацола ги спојува џезот, класиката и музиката на трите народи: Италија, Шпанија и Аргентина и ја создава една од најубавите танго-композиции на XX век, ЛИБЕРТАНГО

Велешанката Тодоровска настапи на Романсијадата во Москва

Магдалена Тодоровска е студент на четврта година -отсек соло пеење на ФМУ при УКИМ во Скопје

„Шекспиријада“ на студентите од ЕФТА во Велешкиот театар

Претставата ќе се одигра на мала сцена, в петок 1-ви февруари во 20ч.

Никој не сака да биде директор на велешкиот музеј

На три конкурса се нема јавено ниту еден кандидат

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »