Куќата на Кочо Рацин со најавтентична велешка архитектура

Посетителите на ТРМР во анкетата посочија дека куќата на пеотот Рацин има најпрепознатлива велешка архитектура

„Говорот на кралот“ со најмногу Оскари

По 83-ти пат во Лос Анѓелес, доделни наградите за надобрите филмски остварувања

Во Велес почна проект за заштита на македонското архитектонско наследство

Француски стручњаци започнаа проект за инвентаризација на сите објекти во градот кои се опфатени како културно историско архитектонско наследство и треба да бидат заштитени.

Зафирчев гостува во театарот во Пула

Нов предизвик за актерот Зафирчев, прво негово гостување надвор од македонската театарска сцена

И Велес се стори со книжарница

По 15 години и многу текстови на оваа тема на ТРМР, градот доби книжарница, со повеќе илјади наслови, за сите возрасти, категории граѓани и по пристапни цени.

Изложба за традиционалната велешка куќа од 19 и почетокот на 20 век

Во Ликовниот салон е отворена изложбата „Велешка куќа“ за традиционалната велешка куќа од 19 и почетокот на 20 век, на авторот архитект Петар Намичев

Во велешкиот театар подготовки за првата годинашна премиера „Нора‘‘

Во велешкиот Народен театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ во тек се пробите на ансамблот кој работи на новата прва премиера во 2011 година. Тоа е претставата „Нора‘‘ или „Домот на куклата‘‘ по текст од најпознатиот скандинавски драмски писател Хенрикс Ибзен, во режија на Никола Ристов.

Тоше Проески постхумно одликуван со Орден за заслуги за Македонија

Орденот е признание за неговите овоземни заслуги, но и израз на нашата љубов и почит кон човекот кој не сакаше сите.

Успешна година за велешкиот театар

Стотина претстави, три премиери, полн салон, се доволно показатели дека 2010-тата година за велешкиот театар била успешна, иако имале проблеми со финансиите.

Тодорче Николовски Велес, 1902 - Скопје, 1999

На 16 јануари 1902-та во Велес е роден Тодорче Николовски, актер

Рацин најинтересен за гостите во градот

Куќата на Рацин најпосакувана за гостите на Велес. Куќите на Џинот, Главинов и Касапови помалку атрактивни, бидејќи и не се така познати за поширокиот круг посетители

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »