Цртаниот „Титина“ на репертоарот на 3Д киноверзум (видео)

Премиера и на авантуристичкиот „Игрите на Гладните: Балада за Песнопојки и Змии“

Пронајден е мозаик со ликот на богот Дионис, на подот од Теодосијанската палата во Стоби (видео)

Мозаикот е најверојатно од четвртиот век после Христос. За прв пат на подрачјето на Македонија е пројаден мозаик со толку ситен опус

Ване Гавровски од Ново село -струмичко со Гран при на 56 Детските Рацинови средби

Сите учeсници твореа на конкурс на тема „Да му го земеш јазикот на еден народ – тоа значи да му ја земеш душата“

Српскиот трилер „Чувари на формулата“ за малку познатиот инцидент со радијација во Винча во 60-тите години, премиерно пред велешани (видео)

Премиера на хоророт „Пет ноќи кај Фреди“ базиран на истоимениот серијал на видео игри, акциониот авантуристички филм „Марвели“ базиран на стрипови на Марвел, и компјутерски анимираниот трилер „Инспектор Сонце и клетва на црната вдовица“.

Велешки театар со премиера на претставата „Драма изгубена во времето“

Во претставата, која е дуо драма, има мешање на неколку медиуми и таа е мултимедијална. Премиерата е закажана за петок на мала сцена

Продолжението на хит филмот „Молњи“ како премиера во 3Д киноверзум (видео)

Акционата комедија „Фриленс“, Американскиот хорор „Драг Дејвид“ и акционата анимирана комедија „Тролови 3“ премиерно пред велешани. На репертоарот е и документарецот за српскиот рапер Раста

Овој месец премиера во велешки театар на „Драма изгубена во времето“

На репертоарот гостувања на две детски претстави, гостување на штипски театар, како и гостување на велешките актери во Белград на сцената на Белградско драмско позориште

Започна преуредувањето на старата железничка станица во Стоби, за Центра за посетители

Преуредувањето на објектот на стара железничка станица се финансира од ЕУ преку ИПА фондовите за меѓу гранична соработка со Грција

Ставено во мирување реставрирањето на живописот од црквата Св. Димитрија

Причина е поради немање на доволен број конзерватори во земјава

Документарецот за раперот Раста и акциониот „Одмазда“ премиерно на репертоарот на 3Д киноверзум (видео)

Се прикажуваат и двата македонски филма „Лена и Владимир“ и „Кино љубов“ како и големиот светски хит со Де Ниро и Ди Каприо „Убијците на цветната месечина“

Мултимедијална изложба во Ликовниот салон, во чест на прерано починатиот уметник Матијас Божинов

Изложбата е на колегите од факултет Марија Трпеска и Стефан Анчевски

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »