Изложба на фотографии на Македонски спортистки, дело на Маја Аргакијева

Изложбата е поствена во Еurope House Veles

Соња Карбева ја промовираше збирката поезија „Меѓу копнежот и сонот“

Книгата е поделена во два циклуса, првиот е потрага по спокојот а вториот е потрага по себеси

Претставата на велешки театар „Едвард Втори“ селектирана на фестивалот Војдан Чернодрински

Наградите за животно дело ги добиваат актерите Мими Таневска-Србиновска и Јордан Витанов

Премиера на новото продолжение на „Планетата на мајмуните“ како и на биографскиот филм за Ејми Вајнхаус „Back to Black“ (видео)

Премиери и за хоророт„Тарот: Карти на Смртта“,за „Предизвикувачи“ и детската авантура „Луси гангстерката“

Започнаа подготовките на преставата „Без крв“ која ќе има премиера во септември на театарски фестивал во Пловдив

Претстава се работи во копродукција со Драмскиот театар од Пловид Буагрија

Хоророт „Безгрешна“ акцијата „Каскадер“ и анимираниот „Ноевата арка“ со кино премиери пред велешани (видео)

Премиера и за јапонскиот анимиран манга цртан филм Demon Slayer: Hashira Training

„Премиeра на претставата „Мац, мац“ копродукција на велешки театар и Пресврт

Текстот е инспириран од “Мачка на вжештениот лимен покрив” на Тенеси Вилијамс

Велешанецот Ѓелев ја промовираше книгата „Човекот без сенка“

Тоа е негово трето дело, овој пат збирка разкази со 18 приказни

Филмовите „Граѓанска војна“ и „Абигејл“ премиерно во 3Д киноверзум (видео)

Премиера и за љубовната романса „Заради тебе“ и на анимираниот „Смрдушковци“ синхронизиран на македонски

Националниот џез оркестар со програмата под наслов „Џез лектира“ гостува во Велес

На концертот "Џез Лектира," се осврнуваме на дел од творештвото на Каунт Бејси биг бендот. Вилијам Џејмс, познат како Каунт Бејси е американски џез пијанист, органист, водач на бенд и композитор, познат и како "Кралот на свингот

Петок вечер премиера на претставата „Паника“ на велешки театар

„Паника“ е текст на финскиот автор Мика Мулуахо, во режија на Александар Ивановски, во претставата која е дуо драма настапуваат младите велешки актери Стефан Николовски и Филип Христовски

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »