Бугарскиот автор и преведувач Тотев е добитник на Почесното Рациново признание, за промоција на македонскиот јазик и култура во Бугарија

Градоначалникот Колев ги покани велешани, како наследници на Рацин, да ги посетата содржините кои нудат богата содржина

ТВ серијата за Кочо Рацин ќе биде премиерно прикажана на 60 Рацинови средби

ТВ серијата која има 10 епизоди е снимена 2016 година и досега не е прикажна

Изложба на отворено во Чашка

Изложени се 12 дела од 10 уметници, работени во различни техники, меѓу нив и една концептуална инсталација

Промовирана книгата „Велес во време на Балканските и Првата светска војна 1912-1918 година“

Во периодот 1915-1916 се случил најголемиот глад во градот, откако војските го опустошиле и ја одзеле храната од населението

Хоророт „Бугимен“ од денес на репертоарот на 3Д киноверзум (видео)

Премиера има и цртаниот филм „Човек пајак- ширум вселената“

Наместо „Инферно“ на Фестивалот Војдан Чернодрински во Прилеп, велешки театар ќе учествува со „Нема струја за електричниот стол“

Претставата „Инферно“ нема да биде одиграна од технички причини

Зафирчев со „Дневникот на хулиганот“ настапува на Фестивал во Белград

Настап ќе има и Олга Панго со танц претставата на велешки театар „Петтото годишно време“

„Спасителот“ изложба на дела на Новица Трајкоски со ликови на Христос

Авторот во Ликовен салон се претставува со 30 дела во масло на платно и акрил на платно

Бајката за „Малата сирена“ на Андерсен на филмско платно, со светската премиера се прикажува и во Велес (видео)

Нов филм на репертоарот и јапнскито цртан филм „Сузуме“

Велешки театар со две гостувања деновиве на значајни македонски фестивали

Оваа седмица на репертоарот на велешки театар е претставата „Нема струја за електричниот стол“ и гостување на српската актерка Лидија Вукичевиќ со проектот „Обвинителка“

Со светската премиера „Брзи и бесни 10“ и пред велешката кино публика (видео)

Сабота премиера на македонскиот цртан филм „Биби и Боби“

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »