Претставата „Синиот портокал“ на велешки театар на Фестивалот на камерен театар Ристо Шишков

Претставата ќе биде изведена понеделник вечер

Пет претстави во конкуренција за награди на фестивалот на античка драма „Стоби“

Ќе се одржи од 17 септември до 1 октомври, за кој период се предвидени 25 настани

Годинашен добитник на литературната награда за животно дело „Коле Неделковски“ е Родна Јанчева

Таа е автор на пет романи, за некои од нив има добиено и меѓународни награди

Од 4 до 10 септември во Велес првиот џез, ворлд и фестивал на современа музика

Предвидено е фестивалот на да има четири вечери, концептуално поделени по жанрови

Промовирана книгата на Ленче Китанова „Тркало на животот“

Романот „Тркало на животот“ ни ја дава метафората на живеењето, наизменично менување на тагата и радоста, добивката и загубата

По 13 пат се одржа Велешката поетска вечер (фото)

Годинава за прв пат се претставија и афористичари со дел од нивното творештво

На локалитетот Стоби летово се работи на до истражување и конзервација на неколку објекти

Туристите, кои ова лето се вратија на локалитетот, по две години пауза поради ковид пандемијата

Заврши меѓународната школа за археологија, која се одржува во Стоби

Ја посетуваа 12 студенти од странство

Хорот „Св. Кирил и Методиј“ со настапи во Охрид и Струмица (фото и видео)

Младите велешанки под диригентство на Веселинка Маџарова настапија во Св. Софија и „Св. Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици“

По пауза од две години на локалитетот Стоби се одржа летна школа за конзервација

Ја посетуваа студенти од Мексико, САД, Велика Британија, Канада, Италија

Претставата „Синиот портокал“ најдобра од публиката на фестивалот во Ресен

Овогодишното издание е 20-то на Интернационалниот театарски фестивал Актерот на Европа 2022

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »