Промовиран романот „Изброј ги ѕвездите“ за Еврејско дете кое се спасило од холокаустот

Романот е вистинска приказна за хероизмот на 10-годишната Анемари за времето на холокаустот во Данска

Наградата за животно дело, Коле Неделковски за Васил Тоциновски

Во чест на добиената награда во дворот од спомен куќата на Неделковски, до неговата биста, во родната Војница, Тоциновски засади дрво.

Снежана Лазарова Луна ја изработи „Тајната вечера“ од ориз и синап

3а десет години работа, ја отвори нејзината десетта самостојна изложба во родниот Велес

Куќата на Тапанареви, заштитена од државата, ја уништи поројниот дожд

Куќата беше напуштена и празна повеќе години а поради нејзината архитектура беше заштитена со закон

По трет пат во Велес, на кино со автомобил (видео)

Недела вечер на паркингот од SMELT-ING, или спроти АМСМ, а близу некогашна Топилница, ќе се прикаже комедијата „ТHE BEACH BUM“

Вечерва „Сестрите Прозорови“ на велешки театар, ја отвора драмската програма на Охридско лето

Претставата ќе биде изведена во предворјето на црквата Света Софија

И со намален буџет, издадени новите стрип изданија

Отпечатени се четири стрип книги, три стрип изданија и една стрип сликовница за деца

Вечерва стартува првиот „бран“ на Велешко културно лето

Задолжително е превенција и заштита од ковид-19: носење заштитни маски, мерење телесна температура, одржување на пропишаната физичка дистанца меѓу посетителите во гледалиштето и дезинфекција

Првиот бран на велешкото културно лето стартува среда, предвидени се 15 настани

Најавени се изложби, промоции, концерти-поп, рок, фолк, џез, филмска проекција

На влезот во Велес нацртан најголемиот мурал во земјава, Велес како урбан град од 21 век (фото)

Муралот насловен „Солидарност, мобилност, иднина“ и е дел од Фестивалот за современа уметност АКТО

И велешкиот Музеј ги отвори вратите за посетителите

Работното време е од 8 до 16 ч. на спомен куќите по најава

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »