Реиздадена е книгата „Мојот Велес“ од Никифор Смилевски

Во книгата има 13 текста за дела, личности и настани од историјата на градот, помалку познати a значајни за Велес

Божидар Јовиќ ја промовираше стихозбирката „Благородни сознанија“

Во неа со неговата сензитивна поетска рака ја регистрира реалноста

Рациновото признание за Русјаков и романот „Хотел помеѓу две војни“

Наградата му беше врачена на отворањето на 59-тите Рацинови средби.Bо романот главните јунаци се балканските Ромео и Јулија – Мустафа Кемал Ататурк и Елени Каринте

Вечерва премиера во велешки театар, претставата „Елегија во пет здива“

Истата е дел од содржините на 59-тите Рацинови средби

Со претставата „Тартиф“ во Велес гостува Српско Народно прозориште од Нови Сад (видео)

Петставата е во рамките на протоколот „Наши денови“ од каде неодамна членува и велешки театар а режисер на претставата е недамна починатиот Игор Вук Торбица. Претставата има 30 награди на реномирани театарски фестивали а се играше и на „БИТЕФ’

Содржините со кои ќе се одбележи годишнината од смртта на Коста Солев Рацин

Меѓу другото предвиден е и концерт на „Некс тајм“ за затворање на Рацинови средби во амфитеатарот од Младински парк

Српскиот лингвист д-р Жарко Бошњаковиќ е добитник на Почесното Рациново признание

„Рациновите средби“ по 59-ти пат ќе се одржат во Велес, годинава на 14-ти и 15 јуни.

Започнаа пробите на првата годинешна премиера на велешки театар „Инферно“

Велешкиот театар најавува спектакл за „Инферно“ работена според Данте во режија на Дејан Пројковски

Наградата „Петре Прличко“ е некоја комуникација меѓу мене и дедо ми Петре, кажа добитникот Игор Џамбазов

Денот кога Игор Џамбазов ја доби актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ бил најсреќниот ден во неговиот живот,заедно со моментот кога ја запознал Илина, љубовта на неговиот живот

Ќе профункционира ли киното во Велес, каде се вложени 76 илјади евра

Cе разгледуваат варијантите, правно како да се реши статусот на салата и опремата, велешани да гледаат нови хит филмови

Народниот музеј од Велес со изложба на фотографии и документи за Гоце Делчев се приклучи за меѓународниот ден на музеите (фото)

Поставена е и изложба на 12 потрети на Гоце Делчев, дело на Ангел Петров

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »