Вероника Караколева со солистички концерт во родниот Велес

Оперската певица ќе настапи во придружба на пијано на проф. Дилек Реџеп

Том Круз со седмата авантура од „Невозможна мисија“ од сабота пред велешани на филмското платно (видео)

Премиера и на комедијата „Опасно патување“ но и можност да се погледа новиот петти дел од авантурата на Индијана Џонс

Промовирана стихозбирката „Касела“ од Снежана Пановска Луиќ

Во книгата се запишани 43 песни, создадени на различни теми

Индијана Џонс и неговите последни авантури, од вечерва на филмското платно и во Велес (видео)

На репертоарот се и комедијата „Девојка за се“ и цртаниот „Елементал“

Групна изложба на осум автори отворена во Европската куќа во Велес (фото)

Авторите се претставија со дела изработени во различни техники

Учесници од пет држави работеа на летните школи за конзервација и реставрација на керамика, стакло и мозаик на локалитет Стоби (фото)

Работилницата за конзервација и реставрација на римска керамика, стакло и мозаик е во соработка со Фондацијата „Балканско наследство“ од Стара Загора, Бугарија

„Кандахар„ и „Девојка за се“ премиери во 3Д киноверзум (видео)

Ќе се прикажуваат и ФЛЕШ и ЕЛЕМЕНТАЛ

Одбележана 20 годишнината од смртта на првата школувана македонска оперска певица, велешанката Данка Северова Фирфова (фото и видео)

За животот на Данка Фирфова говореа проф. д-р Мирјана Павловска Шулајковска и оперската певица Милка Ефтимова

Врачено Почесното Рациново признанието на бугарскиот автор, издавач и преведувач Тотев за ширење на македонската култура во Бугарија

Тотев досега превел 55 книги на 34 македонски автори од македонски на бугарски јазик

Дела од Историски архив, доделени на Градската библиотека во „Историско катче“

Содржи 30 наслови со 128 книги

Три филмски премиери оваа седмица се на кино репертоарот на 3Д киноверзум Велес (видео)

Авантурите „Црниот ѓавоил“, „Флеш“ и цртаниот „Елементал“ премиерно пред велешката кино публика, истовремено со светската премиера

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »