Велешки театар ја подготвува претставатa „Едвард Втори“ за премиера на Охридско лето

Премиерата во Охрид е на 6 август, во Велес на матичната сцена на 9 септември

Изложба на четворица уметници од Велес во Неготино (фото)

Со свои дела се претставуваат Живко Пренџов, Спасе Перовски, Илко Стојановски и Александар Јовановски

Библиотеката откупи книги од роднокрајни автори од годинашната продукција

Проектот е реализиран со поддршка на Министерството за култура

Филмовите „Пајажина“ и „Дворец на стравот“ премиерно пред велешката кино публика (видео)

Најгледаните филмови во светот изминатиот викенд „Барби“ и „Опенхајмер“ и натаму се прикажуваат во 3Д киноверзум

Студентите од летната школа за археологија во Стоби, годинава работат на истражување на објектот „Затвор“

Годинава археолошките истражувања се одвиваат со учество на 19 студенти и волонтери од САД, Канада и Кина

Изложба „Работ на зборовите“ во Европската куќа во Велес (фото)

Автори на делата се шестмина уметници

„Барби“ и „Опенхајмер“ на филмското платно во Велес (видео)

3Д киноверзум со два светски хита пред велешани

Караколева со солистичкиот концерт ја воодушеви публиката во родниот Велес

Пееше дела од Моцарт, Шопен, Пучини, Верди а во програмата беше застапен и џезот со дела од Гершви

Филмовите за Индијана Џонс и Невозможна мисија и оваа седмица пред велешани

На репертоарот се и два анимирани филма „Елементал“ и „Авантурите на Финик“

210 години од раѓањето на Андреја Дамјанов (фото)

Со повеќе од 40 цркви тој е меѓу најплодните но и најпознати градители на територијата на Балканот

Вероника Караколева со солистички концерт во родниот Велес

Оперската певица ќе настапи во придружба на пијано на проф. Дилек Реџеп

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »