Мултимедијална изложба во Ликовниот салон, во чест на прерано починатиот уметник Матијас Божинов

Изложбата е на колегите од факултет Марија Трпеска и Стефан Анчевски

Филмот „Убијците на цветната месечина“ со Ди Каприо и Де Ниро, со светската премеира и пред велешани (видео)

Две македонски филмски премиери „Лена и Владимир“ и „Кино љубов“

Претставата „Антигона“ на Драмскиот театар од Плевен, Pепублика Бугарија, освои три од четирите награди на Фестивалот на античка драма „Стоби“

Втора година по ред признанијата на фестивалот заминуваат за Бугарија. Минатата година, на Фестивалот „Стоби“ претставата „Одисеј“ на Драмскиот театар од Пловдив доби Гран при и награда за режија за Дијана Добрева.

Францускиот филм „Кучкар“ премиерно во 3Д киноверзум (видео)

На репертоарот е и најгледаниот филм изминатиот викенд во светот, хоророт „Истерувач на Ѓаволот:Верник“, cе прикажува и македонските „М“ и комедијата „Те дуа, жими мене“

Дигитална изложба на Данчо Стефков 30 години театарска дејност

Стефков за овие 30 години работел на 230 престави и 80 на Фестивалот Стоби

Изложба на стружанецот Ристевски во Ликовен салон Велес

Авторот се претставува со 18 дела комбинација од графички принтови

Хоророт „Истерувач на ѓаволот -верник“ премиерно во 3Д киноверзум (видео)

Нови филмови се биографски комедија „Луда пара“,британски трилер „Џерико Риџ“ и македонскиот филм „М“

Претставата „Елегија во пет здива“ одиграна во Темишвар, како дел од содржините на Европска престолнина на културата

На театарскиот фестивал „Еуроталиа“ учествувале 13 претстави

Од понеделник 2 октомври започнува јубилејното 20 издание на Фестивалот на античка драма „Стоби“

Публиката ќе има можност да види 30 настани во 10 фестивалски вечери и седум претстави во официјалната конкуренција за награди. Учесници се театри од Грција, Бугарија, Србија, Турција, Казахстан и Македонија

Македонската комедија „Те дуа, жити мене“ премиeрно во 3Д Киноверзум (видео)

Премиери и на хоророт „Сложувалка на стравот Х“ и СФ „Творецот“, како и анимираниот „Патролни шепи: моќен филм“

Претставата „Синиот портокал“ го отвора Фестивалот „Денови на комедијата“ во Куманово

Ќе биде изведена среда вечер 27 септември

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »