Во Самобор Хрватска одбележана 80 годишнината од печатењето на ,,Белите мугри,, на Рацин

Јубилејната 80 годишнина од издавањето на ,,Белите мугри, помина без одбележување во родниот Велес но и во Македонија

Ламњов го промовираше ЦД-то Носталгична љубов (видео)

Музиката е инструментална а изведувачот свири на кларинет

Изложба на македонска народна носија во современ дизајн, во Сплит

Авторката Донева на 21-та самостојна изложба се преставува со 21 народна носија

Стрип центарот годинава издаде четири стрип изданија меѓу нив и завршното за Итар Пејо, трет дел

Кај нас во Македонија е Дон Кихотовски е да се бавиш со стрип уметноста вели Трајков

Ликовна изложба и монографија за 50 години работа на Војко Јаневски

На изложбата авторот се преставува со 50-тина дела од неговиот богат опус, работени во повеќе техники

Делата од скулпторската колонија поставени на јавни површини низ градот (фото)

Шест скулптури од метал и камен се на локации во Младински парк, паркот кај Офицерски, пред НА-МА и во паркот кај Градскиот саат

Промовирана книгата за деца и млади „Приказни од мојот крај“ од Лила Арсова

Ова е нејзина седма книга. Промоцијата беше дел од манифестацијата 52 Рацинови средби

Велешанката Елена Ивчева со Гран при на ликовниот конкурс на 52-те Детски Рацинови средби

На конкурсот ,,Белите мугри, во светлината на денот,, примени 160 творби на ликовни и литературни творби

„Слуга на двајца господари“ сабота премиерно во велешки театар

Работена по текст на Карло Голдони а во адаптација и режија на Ненад Витанов, во претставата настапува без малку целиот ансамбл на велешки театар

Крлевски промовираше книга со хаику поезија

Осмото дело на авторот е насловено ,,На прв поглед,,

Издаден каталог за Спомен костурницата

Повод 40 години од нејзината изградба

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »