Документарци на отворено во селата од Овче Поле но и во велешко

Новитет ќе се случи пред филмската проекција во селото Теово на 15 септември, кога ќе биде промовиран музички албум на бард на македонската и екс-Ју музичката сцена

Сабота вечер на матична сцена ќе биде изведена претставата на велешки театар „Едвард II“ која имаше премиера на Охридско лето

Претставата „Едвард II“ е работена како дел од меѓународен проект со Драмскиот театар од Пловдив насловен „Манифест“ . Текстот е на Андриј Жолдак и Сашо Димоски според Кристофер Марлоу

Претставата „Татко“ на велешки театар учесник на Фестивалот на актерско остварување „Ристо Шишков“ во Струмица

Велешани ги отвораат Фестивалот на 8 септември

Наградата за животно дело „Коле Неделковски“ ја доби афористичарот Атанас Крлевски

Од 13 издадени книги на Крлевски 10 се со афоризми а три со хаику поезија

Светскиот хит филм за трговијата со деца „Звукот на слободата“ во 3Д киноверзум (видео)

Премиери и на „Израмнувач 3„ со Дензел Вашингтон и комедијатa „Скитници“ за напуштените кучиња од сопствениците

Издадена публикација за првите македонски стрип цртачи, чии дела се објавувани во 70- тите години во „ЈУ стрип“

Промоцијата беше на 20 јубилеен стрип салон, кој се одржа во Велес

Второто издание на Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велeс, со меѓународен карактер

Има гости од Хрватска и Грција

Изложба за 20 години стрип салон во Велес, на кој гости беа цртачите на стрип јунаците Загор, Супермен, Бетмен, манга стрипот (фото)

На изложбата се претставени плакати, стрипови кои биле дел од содржините на манифестациите низ годините

Стрип колонијата година во Велес собра 24 автори од осум држави

Најчест мотив кај авторите учесници се СФ и хоророт

Три премиери неделава на 3Д киноверзум, Нинџа желките, Дракула будење на злото и Гранд туризмо

На репертоарот се и „Барби“, блокбастерот „Мег 2 патување во длабочините“ и „Сината бубичка“

Наградата за животно дело во стрипот, за ликовниот уметник Коле Манев, кој пред 60 години цртал стрипови во „Наш Свет“ (фото)

На јубилејниот 20 стрип салон, беа доделени и нагрaдите од меѓународниот конкурс. Првата награда „Златен стрип“ и парична награда од 300 евра добија авторите Марко Стојановиќ, Милорад Вицановиќ и Аљоша Томиќ од Србија и БИХ за стрипот „Аут“

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »