Сестрите Прозорови в среда премиерно во велешки театар

Претставата е во адаптација и драматургија на Сашо Димоски, а во режија на Васил Зафирчев

Архитектот Митровиќ добитник на наградата Андреја Дамјанов за животно дело

Меѓу неговите дела се Евротелот во Струга и Три бисери во Скопје

Вработените од велешки театар штрајкуваа

Причината е неисполнување на барањата за потпишување на заеднички колективен договор и не е покачување на платите, туку нивно регулирање -велат од синдикатот

Откриени нови премини и скали во античкиот театар во Стоби, вратени се и 19 блока седишта

Завршија годинашните работи на античкиот театар во Стоби

Промовирана „Припитомување на кучката- раскази за лудилото” со која Андоновски годинава го доби Рациновото признание

Промоцијата беше во рамките на одбележувањето на 111 години од раѓањето на Коста Рацин (22 декември 1908) и 80 години од излегувањето на стихозбирката ,,Бели Мугри,,

Изложбата ,,Нови портрети,, на Дејан Божиновски пред велешани (фото)

На изложбата има 25 дела, изработени во техника масло на платно и акрил на платно

Објектот на велешки театар нема греење, десетина дена нема претстави

В.д. директорот Ивановски вели ми помина мандатот, од Министерството информираат мандатот му е продолжен

Промовирани четири нови аудио книги, за 3-ти декември Меѓународниот ден на лицата со инвалидност

Годинава 364 илјади преслушувања на аудио книгите на веб -страницата на Националниот сојуз на слепите на Македонија

Промовирана збирката поезија „Пребивалишта“ на Даница Ивановска Лепојевиќ

Ова е втора збирка поезија на Ивановска Лепојевиќ. Претходната, „Сјај и страв и песни“, објавена во 2016 година, ја доби наградата Антологија на болката на Рациновите средби

Велес ја одбележа 80 годишнината од печатењето на ,,Белите мугри,, ден по јубилејот

Стихозбирката ,,Бели мугри,, е сопатник на вечноста рече д-р проф. Кристина Николовска

Во Самобор Хрватска одбележана 80 годишнината од печатењето на ,,Белите мугри,, на Рацин

Јубилејната 80 годишнина од издавањето на ,,Белите мугри, помина без одбележување во родниот Велес но и во Македонија

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »