,,Рациновите средби,, ги одбележаа трите јубилеи за Рацин (фото)

110 години од раѓањето, 75 години од смртта и 55 години на манифестација Рацинови средби

Програмата на 55-тите Рацинови средби

Меѓународен поетски митинг, промоција на книга за Рацин, изложба на портрети на поетот, промоција на поштенска марка со ликот на Рацин како и концерти на Влатко Стефановски и групата Љубојна

Кукулев ја промовираше книгата,,Патувањето на Петар Келеман,, на српски во Белград

Книгата отвора нови хоризонти и конечно да се дознае вистината за атентантот во Марсеј 1934-тата - вели авторот. Македонското издание одамна распродадено

Романот Диссомнии на Игор Станојоски е добитник на Рациновото признание за 2018-та

Почесното Рациново признание за 2018 година за две Хрватки Дијана Влатковиќ и д-р. Борјана Прошев -Оливер. Рациновите средби од 13 до 15 јуни

Хрватот Бoбиќ победи свирејќи на клавир, користејќи чешалка за грбo

Во Велес се одржа Меѓународниот натпревар на класична музика ,, Арт ин Велес 2018,, со учество на 250 натпреварувачи од пет Балкански држави

Јорданов и Николовски млади актери аматери кои доаѓаат

За нивните желби, соништа,актерството по наградите на ДАФ во Кочани, во разговорот во продолжение

Викендов меѓународен натпревар на класична музика ,,Арт ин Велес 2018,,

Пријавени 250 учесници кои ќе настапат на сите музички инструменти и сите области во музиката. Доаѓаат освен од Македонија и од БиХ, Хрватска, Србија, Црна Гора

Документарецот „Мојата голема желба“ на Александар Арсовски најдобар на фестивалот на непрофесионален филм во Македонија

Арсовски во конкуренција на 13 филмови освои Гран при, награда за режија и сценарио. Го следи животот на Славица Димовска, лице со инвалидитет, која живее во Чашкa

За наградата во Москва и за театарското лето

Директорот Крстевски најави две премиери летово Сомнително лице и Лисистрата, како и повеќе гостувања- Скопје, Прилеп, Трговиште - Бугарија

Фотографии од Москва во Ликовен салон во Велес

31 фотографија го отсликуваат современиот урбанистички изглед на руската престолнина

Две награди, актерски за младите велешани амaтери на ДАФ во Кочани

Hајдобра машка улога награда за Кристијан Јорданов а за споредна на Стефан Никоволски, во претставата ,,Адвакатот Патлен,, на драмското студио Прличко во режија на Слободанка Чичевска

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »