Во археолошкиот локалитет Стоби откриена Јужната пoрта, втор влез во градот

Портата била во функција во периодот од 1-виот до средината на 6-тиот век од н.е., по што била заsидана од ново изградениот јужен бедем

Вечерва, сабота, премиера на монодрамата „Исмена“ во велешки театар

Монодрамата „Исмена“ од Катерина Момева, во режија на Елеонора Теова е во изведба на Моника Ставревска

Нови 870 книги во велешка библиотека, оти има зголемен интерес за читање во време на ковид

Дијапазонот на набавени книги е широк, дела со психолошки, трилери, романтични содржини

Промовирана збирката раскази „Детства“ на Наташа Брезовска Богоевска

Книгата е составена од 16 раскази

Актерот на Битолски театар, Слободан Степановски годинешен добитник на актерската награда „Петре Прличко“

За наградата биле предложени петмина актери

Промовиран романот „Срцето на една жена“ од Јасмина Ѓорѓиева

Ова е петто дело на велешанката Ѓорѓиева, по претходните четири збирки поезија

Промовирани книгите „Близнаци“ и „Детето во снегот“ од Емилија Златкова Анастасова

Емилија е дипломиран професор по македонски а работи како лектор, родена во Кочани а живее во Велес

Нада Алексоска промовираше нова книга, збирка раскази

Муабетење со умот е новата книга на Алексоска

Библиотеката и музејот со минимален број вработени а наскоро во пензија заминуваат дел од нив

Градоначалникот е разочаран што инспекциските служби во градот се без инспектори- УЈП, трудова, пазарна, екологија

Започна скулпторската колонија „Велес 2020“, авторите годинава работат од домашни услови

Учествуваат седум автори, шест од Македонија и еден од Бугарија кои работат со отпадно железо и на мермер

Отворена изложбата „Несознајно“ на академскиот сликар Филип Коруновски (фото)

Поставени се триесетина дела,цртежи на ликови, работени во техника пастел, на хартија за пакување

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »