Македонскиот игран филм „Преекспонирано“ пред велешката кино публика (видео)

За децата премиера на рускиот цртан филм „Мачки во музеј“

Писателот Славко Јаневски го нацртал и напишал првиот македонски стрип во 1940 година (фото)

Според Стеванов стрип се цртало на почвата на Македонија уште во 14 век, кога се создадени хагиографски икони во црквите во Охрид и Струга

Отворена е изложбата „Кружни поврзувања“ на Петра Јовановска со нејзините гости уметници , сите автори од Чешка

Во Ликовниот салон се претставени 32 дела, работени во различни техники

Уште еден хорор филм, премиера неделава на репертоарот на кино 3Д киноверзум (видео)

Премиера на хоророт „Злото мртвите ги воскреснува“

Промовирана првата хаику поезија за деца во Македонија, книгата „Смајли во снегот“ од Атанас Крлевски

Оваа книга е хаиги, кога авторот користи и цртежи како илустрации за хаику поезијата

Хорор комедија со Николас Кејџ „Ренфилд“ со светската премиера и во киното во Велес

Наменскиот цртан филм, германскиот „Зајачка академија“ е насинхронизиран на македонски и се прикажува во 3Д киноверзум

Промовирана книгата „Приказна за две деца“ на Наташа Брезовска Богоевска

Сите сме еднакви , посебноста треба да ја почитуваме -порача промоторката Ефтимија Карбева Лукарова, дефектолог

Сабота вечер премиера во велешки театар на „Нема струја за електричниот стол“

Работена по текст на современиот бугарски писател Александар Секулов, режисер е Дејан Пројковски. Во дуо драмата играат Васил Зафирчев како осудениот и Исидор Јованоски како џелат

Хоророт „Егзорцизмот на Папата“ премиерно пред велешката кино публика (видео)

Премиера има и драмата „AIR“ за почетоците нa Мајк Џордан, со Мет Дејмон и Бен Афлек

Авантурата „Чест меѓу крадците„ и Супер Марио“ нови филмови на „3Д киноверзум“ неделава

Ова седмица на репертоарот на „3Д киноверзум“ во Велес се шест филмови, од нив два се анимирани -детски

Српскиот хит филм „Индиго Кристал“ на репертоарот на 3Д киноверзум (видео)

Пред велешани е и новото остварување, четврто по ред од серијалот „Џони Вик“ со Киану Ривс. На репертоарот се враќа и филмот „Се во исто време“ кој освои седум Оскари

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »