Афористичарот Крлевски, со прва награда на фестивалот во Куманово

За посетителти на „ТрМр“ авторот Крлевски ги отстапи наградените афоризми. Меѓународен Фестивалот поезија, проза, афоризми и хаику поезија, „Фестивал на симбиоза 2022“ се одржа по втор пат

Велешки театар со „Слуга на двајца господари“ учесник на Фестивалот на комедија во Куманово

Претставата ќе се одигра понеделник вечер

Во Ликовниот салон отворена изложбата на Коле Манев, „Спокој-неспокој“

Авторот се претставува со 40 дела

Од среда велешки театар започнува со играње на претстави од редовниот репертоар

Предвидени се три претстави на репертоарот за месец октомври и една премиера, „Инферно“ од Дејан Пројковски

Гран при на Фестивалот на античка драма „Стоби“за претставата „Одисеј“ на Драмскиот театар од Пловдив Бугарија (фото видео)

Актерски награди ги добија Јелена Ѓукиќ како Клитемнестра и Ѓорѓе Татиќ како Агамемнон кои настапија во претставата „Ифигинеја“ копродукција на театрите од Колашин и Бијело Поље од Црна Гора

Со видео инсталацијата „Синергија во времето“ на Страхил Петровски, одржана на Спомен Костурницата, Велес беше дел од Европските денови на културно наследство (фото)

Организатор на настанот беше Народен музеј Велес а истовремено во Европа имаше стотина други настани со кои завршија Европските денови на културното наследство

Врачени наградите од 19 меѓународен стрип салон (фото)

Во куќата на Касапови, од денес до недела, се одржува 4-тата Стрип колонија

Програма на 19 Фестивал на античка драма „Стоби 2022“

Што публитка и во кој термин ќе може да гледа на овогодишното издание на фестивалот

Специјална награда за актерот Мефаиловски на Фестивалот на камерен театар во Струмица (фото)

Главната награда „Ристо Шишков“ на фестивалот ја доби актерката Дарија Ризова за улогата на Маша во претставата „Нема да биде крај на светот“

Енес Беговски со неговиот хенг драм го имаше првиот соло концерт на џез фестивалот во Велес

Тоа е метален плоснат инструмент, со неколку отвори од горниот дел и на него се произведува единствен и уникатен звук

Претставата „Синиот портокал“ на велешки театар на Фестивалот на камерен театар Ристо Шишков

Претставата ќе биде изведена понеделник вечер

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »