Наградата за животно дело во стрипот, за ликовниот уметник Коле Манев, кој пред 60 години цртал стрипови во „Наш Свет“ (фото)

На јубилејниот 20 стрип салон, беа доделени и нагрaдите од меѓународниот конкурс. Првата награда „Златен стрип“ и парична награда од 300 евра добија авторите Марко Стојановиќ, Милорад Вицановиќ и Аљоша Томиќ од Србија и БИХ за стрипот „Аут“

Вториот Фестивал на џез, воpлд и современа музика во Велес од 1 до 13 септември, годинава и меѓународен

Тој ќе се одржи во периодот од 1 во 13 септември на сцената на велешки театар и во Европската куќа.

Со ретроспективна изложба се одбележаа 90 години од раѓањето на академскиот уметник Ангел Петров (фото)

Изложбата насловена "Бојата низ музика" е поставена во Ликовниот Салон со изложени околу 300 негови дела, но и предмети од неговиот творечки опус и живот

Авантурата „Сината бубачка“ и комедијата „Љубов на прво ав“ премиери на репертоарот на 3Д киноверзум (видео)

И натаму на репертоарот е најгледаниот филм во светот „Барби“,блокбастерот „Мег 2 патување во длабочините“ и бајката мјузикл „Малата сирена“ со Хали Бери

Велешкото трио „Дамар“ одржа концерт во Рим (видео)

Во Рим во античкиот театар Марчело, тие премирно ја отсвиреа композицијата „Македонска елегија“

Делата од скулпторските работилници од 2020 и 2021 година чекаат да бидат поставени

Од локалната власт најавија дека наскоро овие скулптури ќе бидат поставени на јавните површини во градот

Украински анимиран и американски хорор, премиери оваа седмица во 3Д киноверзум (видео)

И натаму се прикажува филмот Барби кој заработи милијарда долари по светските кина, како и Опенхајмер -творецот на атомската бомба, но и блокбастерот „Мег 2 чудото од длабочините“

Втора година по ред со средства од Фондацијата Каплан од САД, се работи на Теодосијанската палата во Стоби

Се работи на превентивна конзервација на мозаикот во перистилот, на најбогатиот и најрепрезентативен објект во Стоби

Нов спот од Благој Ламњов од негото авторско ЦД (видео)

Bye For Now - Blago J, инструментал кој ги гали чувствата

Блокбстерот „Мег, чудовиштето од длабочините 2“ со светската премиера и пред велешани (видео)

И натаму на репертоарот моментално најуспешните два летни филмски хита „Барби“ и „Опенхајмер“

Велешки театар ја подготвува претставатa „Едвард Втори“ за премиера на Охридско лето

Премиерата во Охрид е на 6 август, во Велес на матичната сцена на 9 септември

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »