Велешани очекуваат киното во градот да почне со филмски проекции

Првата филмска проекција во новото кино беше на 11-ти октомври лани, а локалната власт целиот проект, набавка на опрема и прилагодување на салата ја чинеше 76 илјади евра

Наградата „Гајдата на Пеце“ за велешанецот Филип Арлион

На фолклорниот Фестивал „Пеце Атанасовски“ учествуваа околу 320 изведувачи, групи и поединци

Две велешки претстави, учесници на фестивалот на монодрамата во Битола

Во конкуренција за наградите се „Петтото годишно време“ и „Исмена’

Со доделување на наградите завршија 58-те Рацинови средби

Рациновото признание за книгата на Милован Стефановски „Теорија на кучешката година“ и Почесното Рациново признание за рускиoт славист Ала Генадјевна Шешкен

Промовирана книгата „Лудило. Писма. Откровение“ од Игор Крајчев

Промоцијата беше дел од придружните манифестации на 58-то издание на Рациновите средби

Во велешки театар премиера на „Петтото годишно време“ (фото)

Претставата е во режија на Васил Зафирчев, настапува Олга Панго а е работена по текст на Сашо Димоски, кој во 2016-тата за делото го доби Рациновото признание

Романот на Стефановски „Теорија за кучешката година“ добитник на Рациновото признание за 2021 година

Почесното Рациново признание го доби Ала Генедјева Шешкен од Русија, професор на универзитетот Ломоносов во Москва,

Проектот „Плачот“ мултимедијален настан за културната разноликост во општината

Проектот „Плачот“ финансиски е поддржан од Министерство за култура.

Ламњов дел од составот на циркус операта која имаше премиера во Малме (фото и видео)

Ламњов ги сподели за посетителите на ТрМр впечатоците од премиерата и искуството од работата во циркус операта

Премиера на „Четири соби“ во велешки театар (фото)

Претставата „Четири соби“ е работена според истоимениот филм, омнибус од четири дела, во адаптација и режија на Синиша Ефтимов

Изложба на автопортрети на Трајковски пред велешката публика

Авторот се претставува со 20 дела, создадени последните 20 години

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »