Отворена изложбата „Откривање на иднината“ од Петар Хаџи Бошков, со која е враќа подзаборавената и запоставена македонска модерна (фото)

Скулптурите се поставени во локалитетот Стоби, како дел од проектот Стоби -жив град

Отворена изложбата „Откривање на иднината на Петар Хаџи Бошков, со која се враќа подзаборавената и запоставена модерна македонска уметност (фото)

Поставена е на локалитетот Стоби, како дел од проектот Стоби-жив град

Изложба за велешанецот Мемо Сулејманов, атлетичар маратонец ( фото)

Сулејманов (1926, Велес - 1984, Скопје) македонски рекордер на долги патеки, основоположник на маратонското трчање

Писателката Нада Алексоска добитник на наградата „Коле Неделковски“ (фото)

Одбележани 80 години од смртта на поетот и револуционер Коле Неделковски

„Златен стрип“ за „Убавецот Драгче“ на Сабахудин Мурановиќ од БиХ на 18-тиот Стрип салон

На конкурсот биле пријавени 161 стрип од триесетина држави

Синтезис со концерт во Стоби, за 30 години независност на Македонија

Концертот ќе се одржи пред Куќата на псалмите на 3-ти септември

„Велешкото културно лето“ заврши предвреме

Поради актуелната состојба со Ковид-19 и ново донесените мерки и протоколи за заштита и ширење на вирусот настаните времено се одложуваат

Врачена актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ за битолскиот актер Слободан Степановски

Добитникот бил спречен да допатува за Велес, па наградата ја прими неговата ќерка Викторија Степановска Јанкуловска, која претходно ја доби наградата за најдобра женска улога на Фестивалот на античка драма

Гран при за „Бакхи, краток преглед на распадот„ за Битолски театар, на Фестивалот на античка драма „Стоби“

За најдобра режија - Игор Вук Торбица, за најдобра женска улога- Викторија Степановска Јанкуловска и за најдобра машка улога за Зоран Љутков

Вечерва се доделуваат наградите на ФАД „Стоби“ а во чест на наградените ќе биде изведена прставата „Отело“

„Отело“ на Шекспир е копродукција на БНП од Зеница и МНТ од Скопје, се игра на македонски и босански јазик

Промовиран трудот „Рекламата како текст“ на Снежана Петрова Џамбазова

Во овој труд, авторката ги разработува телевизиските реклами пред 15-тина години, од националните или локални телевизии

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146

АНКЕТА »

Дали ФК Борец ќе го мине баражот и од есен ќе игра во Втората фудбалска лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »