Во Иванковци секое семејство со трактор

Во велешко овие четири години се доделени на користење 4,7 илјади хектари државно земјоделско земјиште на 425 корисници. За исто толку период поделени се 16 милиони евра субвенции.

Делта пром го доби тендерот за изградба на водводот до езеро Младост

Меќу четири реномирани фирми, Делата пром вети дека безмалку 5 км ќе ги изгради за 31 милион денари. Со тоа околината на езерото Младост треба да добие квалитетна вода за пиење.

Житото се преработува во сточна храна, затоа го нема!

Македонија произведува доволно пченица да го прехрани населението, но тоа завршува како сточна храна а не како брашно. Македонците јадат најевтин леб во Европа иако мелничарите плаќаат највисока цена за неа на стариот континент.Зошто се случува во Велес во попладневните часови да нема леб. Ристо Ташев, по две години се огласи во во јавноста

Формиран Економски совет на Градоначалникот

Цел на Економскиот совет е подигнување на економската моќ и условите за работа на фирмите во општина Велес

Сушата и горештините го испразнија велешкиот пазар

Летово Градскиот пазар е како ретко кога празен без поголема понуда и со краток рок на траење. Започнува во 7 а веќе во 11 часот тезгите се празни,

Од сабота со воз од Велес за Солун за само 20 евра

Возот секоја сабота ќе тргнува од Велес во 5,40 часот а ќе се враќа во 20,11 по грчко време в недела. Цената е 10 за во еден правец и 20 евра за двата правца

Отворен салон на Мебел Ви Виница во Велес

На просторот од поранешниот Евро маркет на Маслодајна, нов салон за мебел

Брако освојува нови пазари во Италија и Германија

Новина е производство на метални делови за камиони наменети за италијанскиот и германскиот пазар

ЈКП Дервен набавува сонди за мерење на нивото на водат во резервоарите

Вредноста на набавката е околу 300.000 денари со што ќе се загарантира правилно и сигурно водоснабдување на граѓаните на Велес.

Владата да им помогне на компаниите, не чека лошо второ економско полугодие

Најавите за лоша втора економска половина на 2012 година, падот на индустриското производство, проблемите на компаниите, претседателот на Стопанската комора Азески разговареше со директорт на Брако Анѓушев

Што се Велес, градот на транзитниот и културен туризам, нуди за туристите

Сместен во средиштето на Македонија, Велес има потенцијал за развој на транзитниот туризам. Со богата историја тој е значајна алка во културниот туризам.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »