За снимање на ехо, сега со упат преку специјалист, не преку матичните

За прегледите на ехо на дојка, простата, абдомен сега е потребен упат од хирург, уролог не од матичен доктор, реакција од Здружението на приватни лекари

За дијабетесот

Пишува д-р Елена Левкова Ќулумова. Дијабетес е најчестата метаболна болест во денешно време.

Во Велешко лани 11 отсто зголемен бројот на лица со дијабетес

Лани се евидентирани два нови случаи и тоа на деца од две и девет години кои се на инсулинска терапија . Здружението од Велес реагира на недостиг на инсулинска терапија од Тип 1

Второ авионско прскање против комарци в петок

Ќе се прска во периодот од 5 до 6,30 ч.

Гинекологот Москов, пациентката не почина поради гинеколошки туку анестезиолошки причини

Завршините зборови за овој предмет закажани во средината на септември

Д-р Чалков сведочеше имаше некооридинираност меѓу анестезиолозите

Гинекологот Чалков кажа и дека починатиот д-р Јовановски бил во алкохолизирана состојба

Единаесет деца од велешко добија бесплатно апарат за мерење на шеќер во крвта

Апаратите ги обезбеди Здружението на лица со дијебетес „Шеќерче-Лилипоп“ од Велес со помош на Општина Велес, Општина Чашка и фабриката Ронтис

За компјутерскиот томограф, за лифтовите и возило за итни случаи

За проблемите со кои се судруваат пациентите, докторите и и персоналот на велешката Болница

Во велешката Болница отворен Центар за дијабет

Во велешко има околу шест илјади лица заболени од дијабет од кои илјада се на инсулинска терапија

Годинава еден велешанец каснат од змија, во Градски парк

За пет месеци регистрирани и 16 каснувања од кучиња и две од мачки

Четврток прво авио прскање против комарци

Ќе се случува од 5 до 6,30 часот, се предупредуваат пчеларите да ги затворат кошниците со пчели

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

АНКЕТА »

Дали е потребно забрана за користење на мобилни на наставата во училиштата?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »