Заврши климатската рехабилитација на децата во Михајлово (фото)

40 деца основци од Велес седум дена престојуваа на планината Кожуф

Во летната крводарителска акција собрани 127 крвни единици

Првиот ден собрани 61 а вториот 66 крвни единици.Од дарителите 96 биле мажи и 31 жена

И годинава велешките деца на Климатска рехабилитација

Од 4-ти до 10-ти август 40 деца ќе заминат во Михајлово, на Кожуф

Започнува реновирање на просториите на Итната медицинска помош

Во наредните два месеци нов режим на работа на оваа служба

Во велешката касарна собрани 102 крвни единици

На Петровден во Папрадиште крв даруваа 29 лица

Што е меланом?

Ракот на кожата е обично предизвикан од УВ зрачење од сонцето. Прекумерна изложеност на ова зрачење е најчеста причина за сите форми на рак на кожата

За УВ зраците и оштетувањето на кожата

УВ-индексот е меѓународна, научнa мерка за нивото на ултравиолетово зрачење од сонцето. Индексот има опсег од 1 до 11

За снимање на ехо, сега со упат преку специјалист, не преку матичните

За прегледите на ехо на дојка, простата, абдомен сега е потребен упат од хирург, уролог не од матичен доктор, реакција од Здружението на приватни лекари

За дијабетесот

Пишува д-р Елена Левкова Ќулумова. Дијабетес е најчестата метаболна болест во денешно време.

Во Велешко лани 11 отсто зголемен бројот на лица со дијабетес

Лани се евидентирани два нови случаи и тоа на деца од две и девет години кои се на инсулинска терапија . Здружението од Велес реагира на недостиг на инсулинска терапија од Тип 1

Второ авионско прскање против комарци в петок

Ќе се прска во периодот од 5 до 6,30 ч.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »