Се обновува велешката Болница

Во рамките на реконструкцијата на 20 болници во Македонија е и велешката Општа болница каде градежните работи започнаа неделава

Болницата Јасеново се реновира

Започнаа градежните работи на санација и дозиграба на болницата Јасеново, вредни 1,6 милиони евра. По реновирањето таа ќе биде Региоонален центар за лекување од белодробни карциноми

Втора група деца од Велес на рехабилитација на Пелистер

За детското одморалиште на Пелистер од Велес замина втората група од 150 деца, кои наредните седум дена ќе имаат планинска рехабилитација на чист воздух

Изгор лето и високи температури

Изгор лето ќе имаат велешани во следните седум дена а температурата ќе се движи до 40-тиот степен, предвидуваат метеоролозите.

Пропусти нема, пациентката мртва

Нема пропусти при породувањето на велешанката Лила Мајсторова која при тоа почина, констатирала интерна комисија за стручен надзор на ЈЗУ Општа Болница Велес,

И годинава велешките деца на рехабилитација на Пелистер

Околу 300 деца ќе имаат можност во август да поминат осум дена на климатска рехабилитација на Пелистер.

Вардар вон категорија на загаденост

Капете се во Бабуна и Тополка, во Вардар не

Приватните лекари во Македонија со велешки претседател

д-р Лили Чолакова е новиот претседател на 1.500 приватни лекари од примарното и секундарното здравство во земјава. За што таа ќе се залага

Следните денови вистински температурен пекол во Велес

Велес, заедно со Скопје, Куманово, Гевгелија и Кавадарци следните шест дена ќе биде вистински пекол, предизвикан од високите температури. Да не се пие алкохол и кофеински напитоци, да се носи светла облека и заштитете се со крема.

Кривични за раководител на ПЕ на Фонд за здравство и управител на аптека

Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против раководител на подрачна служби на Фондот за здравствено осигурување и управител на ПЗУ Градска аптека за злоупотреба на службена положба и овластувања.

Внимателно за лицата со алергии поради највисоки концентрации на полен од тревите во последните 20 години

Заради бујната вегетација деновиве се регистрирани највисоките концентрации на полен од тревите (Poaceae), киселец (Rumex) и тегавец (Plantago), во споредба со последниве дваесет години, соопшти Институтот за медицина на труд.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56

АНКЕТА »

Дали е потребно забрана за користење на мобилни на наставата во училиштата?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »