Препораки за спречување на штетните ефекти од надворешните високи температури врз здравјето на луѓето

Најновите препораки на Црвениот крст на Македонија за заштита од штетните ефекти од високите темпаратури. ЅОЅ бесплатниот телефон за совети за заштита од високите температури е 02 32 21 902 од 10 до 18 часот

Амброзија има и во Велес

Таа е причина за предизвикување на алергија кај човекот. Амброзијата е најштетна кога цвета, во периодот од јули до октомври

Пазете се од змии и од сонцето

Неделава нов трет случај за два месеци, на каснување од змија, но и прв на топлотен удар

Како и зошто да се одвикнете од пушењето

Одвикнување од пушење - никотински фластери, хипноза, е-цигара или силна волја?

Сиромашните како лабораториски глувци

Фармацевтските концерни мора да ги испробаат своите лекови и на луѓе, а тоа е многу поевтино во Индија и Африка, каде болните и така немаат пари за лекување. Концерните тврдат - скандалот се преувеличува

Д-р Кодовски повторно меѓу најуспешните доктори во земјава

Заедно со останатите 79 колеги ќе добие награда од 500 евра. Ова е негово второ вакво признание

Ленка контра новите мерки за абортусот

Движењето за Социјална Правда – ЛЕНКА ја поддржува иницијативата за повлекување на Предлог Законот за прекинување на бременоста.

Велешани се организираат да и помогнат на Маја Керова

Во понеделникот децата од Градинките, в петок и сабота хуманитарни концерти во Бели Мугри

Хрватот Мазија, научникот кој го откри вирусот што убива рак

По објавувањето на оваа вест, во Хрватска од каде се докториет, луѓе добролно се јавувале за да се тестира вирусот

Научниците на работ на пронаоѓање на лек против ХИВ

Дански научници веруваат дека во рок од неколку месеци ќе дојдат до револуционерен пронајдок во наоѓање на лек против вирусот ХИВ, кој предизвикува сида

Внимавајте, змиите отровници касаат

За пет дена од празничниот викенд во Велешко две лица завршија во Болница

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »