Велешките болни деца на рехабилитација на Пелистер

Триста и триесет деца од Велес во две смени престојуваат на воздушна рехабилитација на Пелистер.

Се најде лек за зависниците од дрога

По пет години, конечно проработи Дневниот центар за нарко-звисниците во Велес

Државата нема пари за приватните лекари

Од април месец, Министерството за финансии не ги префрлило парите на приватните лекари а тие во јавното здравство редовно земаат плата.

Недела, Велес се печеше на 38 под сенка, понеделник 36

За седум дена температурен шок од 15 на 38 степени, колку што бeа измерени во неделата. Во понеделникот во 15 часот измерени 36 степени. За следните недела дена, без поголеми температурани промени

Од петок топол бран со температури над 35 степени

Наредните денови температурата ќе биде повисока од 35 степени целзиусови. Висока вредност и на УВ индексот, поради што се препрочува од 11 до 16 часот да не се излегува од домовите.

Второ прскање против комарците в понеделник наутро

Понеделник 11.07.2011 со почеток од 05.00 часот до 06.30 часот ќе се спроведе авионско третирање против комарци.

Министерство за здравство со превентивни мерки за заштита од високите температури

Внимавјте на сопственото здравје до сабота,поради високото зрачење на УВ зраците. Пијте вода не алкохол. Повеќе информации на www.toplotnibranovi.мк

Велешката Болница стана регионален здравствен центар

Обновена и реновирана велешката Болница најавува поквалитетни услуги за пациентите од Повардарието и Овче Поле. Новина ВИП соби на интерно и хирургија, со посебни цени за посебвни пациенти.

Во Бугарија цвета црниот пазар на крв

И додека велешани гордо ја подаваат раката да спасат живот, во Бугарија од тоа други живеат

Во велешката Болница стигна компјутерскиот томограф

Толку потребниот и посакуван КТ деновиве стигна во ЈЗУ Општа Болница Велес. Oстанува тој да се инсталира а докторите што ќе работат на него стручно да се едуцираат.

Прогласена епидемија на морбили ( сипаници)

Министерството за здравство попладнево прогласи епидемија на мали сипаници - морбили. Досега се регистрирани 678 случаи заболени од ова високо преносливо вирусно заболување или територијално две третини од Македонија каде живее повеќе од 50 отсто од населението, што е причина за прогласување вонредна состојба.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »