Во велешката касарна собрани 102 крвни единици

На Петровден во Папрадиште крв даруваа 29 лица

Што е меланом?

Ракот на кожата е обично предизвикан од УВ зрачење од сонцето. Прекумерна изложеност на ова зрачење е најчеста причина за сите форми на рак на кожата

За УВ зраците и оштетувањето на кожата

УВ-индексот е меѓународна, научнa мерка за нивото на ултравиолетово зрачење од сонцето. Индексот има опсег од 1 до 11

За снимање на ехо, сега со упат преку специјалист, не преку матичните

За прегледите на ехо на дојка, простата, абдомен сега е потребен упат од хирург, уролог не од матичен доктор, реакција од Здружението на приватни лекари

За дијабетесот

Пишува д-р Елена Левкова Ќулумова. Дијабетес е најчестата метаболна болест во денешно време.

Во Велешко лани 11 отсто зголемен бројот на лица со дијабетес

Лани се евидентирани два нови случаи и тоа на деца од две и девет години кои се на инсулинска терапија . Здружението од Велес реагира на недостиг на инсулинска терапија од Тип 1

Второ авионско прскање против комарци в петок

Ќе се прска во периодот од 5 до 6,30 ч.

Гинекологот Москов, пациентката не почина поради гинеколошки туку анестезиолошки причини

Завршините зборови за овој предмет закажани во средината на септември

Д-р Чалков сведочеше имаше некооридинираност меѓу анестезиолозите

Гинекологот Чалков кажа и дека починатиот д-р Јовановски бил во алкохолизирана состојба

Единаесет деца од велешко добија бесплатно апарат за мерење на шеќер во крвта

Апаратите ги обезбеди Здружението на лица со дијебетес „Шеќерче-Лилипоп“ од Велес со помош на Општина Велес, Општина Чашка и фабриката Ронтис

За компјутерскиот томограф, за лифтовите и возило за итни случаи

За проблемите со кои се судруваат пациентите, докторите и и персоналот на велешката Болница

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »