Пропусти нема, пациентката мртва

Нема пропусти при породувањето на велешанката Лила Мајсторова која при тоа почина, констатирала интерна комисија за стручен надзор на ЈЗУ Општа Болница Велес,

И годинава велешките деца на рехабилитација на Пелистер

Околу 300 деца ќе имаат можност во август да поминат осум дена на климатска рехабилитација на Пелистер.

Вардар вон категорија на загаденост

Капете се во Бабуна и Тополка, во Вардар не

Приватните лекари во Македонија со велешки претседател

д-р Лили Чолакова е новиот претседател на 1.500 приватни лекари од примарното и секундарното здравство во земјава. За што таа ќе се залага

Следните денови вистински температурен пекол во Велес

Велес, заедно со Скопје, Куманово, Гевгелија и Кавадарци следните шест дена ќе биде вистински пекол, предизвикан од високите температури. Да не се пие алкохол и кофеински напитоци, да се носи светла облека и заштитете се со крема.

Кривични за раководител на ПЕ на Фонд за здравство и управител на аптека

Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против раководител на подрачна служби на Фондот за здравствено осигурување и управител на ПЗУ Градска аптека за злоупотреба на службена положба и овластувања.

Внимателно за лицата со алергии поради највисоки концентрации на полен од тревите во последните 20 години

Заради бујната вегетација деновиве се регистрирани највисоките концентрации на полен од тревите (Poaceae), киселец (Rumex) и тегавец (Plantago), во споредба со последниве дваесет години, соопшти Институтот за медицина на труд.

Прекршочна пријава против велешката болница

Единствен пропуст засега е неуредно водење на медицинската евиденција и документација, заради што ќе биде поднесена прекршочна пријава против велешката болница.

Истрага за смртта на десетгодишно момче

Ќе се истражува смртта на десетгодишно момче од селото Горно Јаболчиште, откако тоа во петокот било оперирано од слепо црево, а во понеделникот наутро ненадејно починало

Дивите тезгаџии го заземаа и езерото Младост

Собраа пари а ништо не платија, ова е резултатот од првомајското славење на трговците на езерото Младост.

Успешно спроведена Европската недела за имунизација

Екипите за вакцинација за училишни деца и студенти и на предучилишни деца до 6 години, кои работат во склоп на ЈЗУ Здравен дом од Велес, во текот на изминатата недела успешно ја реализираа вакцинацијата во рамки на традиционалната Европска недела за имунизација.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48

АНКЕТА »

2017-та е зад нас. Како ќе ја помните?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »