Кривични за раководител на ПЕ на Фонд за здравство и управител на аптека

Управата за финансиска полиција поднесе кривични пријави против раководител на подрачна служби на Фондот за здравствено осигурување и управител на ПЗУ Градска аптека за злоупотреба на службена положба и овластувања.

Внимателно за лицата со алергии поради највисоки концентрации на полен од тревите во последните 20 години

Заради бујната вегетација деновиве се регистрирани највисоките концентрации на полен од тревите (Poaceae), киселец (Rumex) и тегавец (Plantago), во споредба со последниве дваесет години, соопшти Институтот за медицина на труд.

Прекршочна пријава против велешката болница

Единствен пропуст засега е неуредно водење на медицинската евиденција и документација, заради што ќе биде поднесена прекршочна пријава против велешката болница.

Истрага за смртта на десетгодишно момче

Ќе се истражува смртта на десетгодишно момче од селото Горно Јаболчиште, откако тоа во петокот било оперирано од слепо црево, а во понеделникот наутро ненадејно починало

Дивите тезгаџии го заземаа и езерото Младост

Собраа пари а ништо не платија, ова е резултатот од првомајското славење на трговците на езерото Младост.

Успешно спроведена Европската недела за имунизација

Екипите за вакцинација за училишни деца и студенти и на предучилишни деца до 6 години, кои работат во склоп на ЈЗУ Здравен дом од Велес, во текот на изминатата недела успешно ја реализираа вакцинацијата во рамки на традиционалната Европска недела за имунизација.

Во Велес и Велешко годинава само еден заболен од бруцелоза

Во првите четири месеци од годинава во велешко еден заболен од бруцелоза

Штипјанка се породила во автомобил пред Брза помош

Хуманост на дело, докторка породила жена во автомобил. Настанот се случувал пред Брзата помош во Велес а лекарите помогнале на свет да дојде здраво женско бебе.

Старица скокнала од четврти кат и останала жива

Велешанката Ј.А. (78 год) утрово во 7,05 часот скокнала од четврти кат на Болницата но за среќа останала жива.

Роденден се слави и работно

Со хуманитарна продажна акција и рекреативна трка, Здружението на родители за грижа за здраво поколение од Велес го одбележа 12-тиот роденден и Денот на здравјето

Можеш ако сакаш, донирајте и Вие

Како да им се помогне на најмладите, кога е најпотребно.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54

АНКЕТА »

2018-та е зад нас. Како ќе ја помните?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »