Во Бугарија цвета црниот пазар на крв

И додека велешани гордо ја подаваат раката да спасат живот, во Бугарија од тоа други живеат

Во велешката Болница стигна компјутерскиот томограф

Толку потребниот и посакуван КТ деновиве стигна во ЈЗУ Општа Болница Велес. Oстанува тој да се инсталира а докторите што ќе работат на него стручно да се едуцираат.

Прогласена епидемија на морбили ( сипаници)

Министерството за здравство попладнево прогласи епидемија на мали сипаници - морбили. Досега се регистрирани 678 случаи заболени од ова високо преносливо вирусно заболување или територијално две третини од Македонија каде живее повеќе од 50 отсто од населението, што е причина за прогласување вонредна состојба.

Велешани во редица чекаа да си ја проверат здравствената состојба

И додека велешани на Светскиот ден на здравјето,си ја проверуваа здравствената состојба, приватнте доктори испратија порака за партнерски однос при креирањето на здравствената политика во земјава

Бесплатно мерење на шеќерот во крвта со трибина за дијабетисот за жителите на населба Чашка

Жителите од општина Чашка добија бесплатно мерење на шеќер во крвта,со што се изврши рано дијагностицирање на болеста кај дел од граѓаните, но и предавање за оваа болест

Признанија за хуманистите, крводарители

Во пресрет на Денот на крводарителите, општинскиот Црвен крст ги награди хуманите луѓе од Велес

Во Велес нема зголемено радиоактивно зрачење

Институт за јавно здравје: Не е забележано зголемување на нивото на радиоактивност во повеќе градови во Македонија, по проблемите со атомската централа во јапонија

Во Велешко најголем дел од селските водоводи, природни чешми и бунари се бактериолошки и хемиски неисправни

Според последниот јануарски извештај на Заводот за здравствена заштита од Велес по последните анализи на водите во поширок регион најголем дел од селките водоводи, бунари и чешми се бактериолошки и хемиски неиспрвни.

Соработка на Црвениот крст на Македонија и Војводина, Велес и Сомбор

И Велес и Сомбор можат да се пофалат со натфрлување на нормата за крводарување

Бебе старо два дена, почина

Бебе од Градско завчера вечер било донесено мртво во велешката Болница

Велес лидер по вакцинирањето

Велешките деца, безмалку, сите вакцинирани, што е редок пример во Македонија. Ова е постигнато без ниту една прекршочна пријава против родител за негрижа на детето

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »