Потврда од Aпелација за убиството и силувањето во Градско

Емран Асановски (19 год), серискиот силувач и убиец на старици од населбата Градско, сторени пред една година, ќе лежи затвор од 15 години за шест кривични дела, потврди Апелациониот суд од Скопје.

Свети великомаченик Мина Чудотворец, 24 ноември

Како војник качен на бел коњ им помагал на тие што биле во неволја Светиот великомаченик Мина настрадал зашто ги разобличувал идолопоклонството и паганството како најголем мрак и незнаење

Краделе од Интернатот

Велешаката полиција реши два случаи на кражби кои се случиле во средношколскиот интернат. Во еден случј осум пара патики, во вториот пари од чантата на вработена.

Доаѓа студот

Подгответе се доаѓа студот

Отфрлена кривичната за стечаен и нотарка во случајот Оранжерии Чашка

Јавното обвинителство ја отфрли кривичната пријава која МВР ја поднесе против стечајниот управник Ацо Петров од Скопје и нотарката Славјанка Андреева од Велес кои беа осомничени за злоупотреба на службена положба и овластување во купопродажбата на оранжериите во Чашка.

Велешанец фатен со 610 грама хероин

Дваесет и шестгодишен велешанец е уапсен откако во саботата вечер, на граничниот премин Деве Баир, кај него бил пронајден хероин

Собор на Свети Архангел Михаил, 21 ноември

Меѓу поголемите есенски празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот Собор на Свети архангел Михаил. Празник на војводата на сите ангели. Именден празнуваат: Ангел, Ангелина, Михаил, Рајна, Ратка...

Една жена почина а една е повредена во сообраќајка кај Градско

Двете жени, велешанки, биле и кума и кумашинка

Тројца мртви во сообраќајка кај Лозово

Починатите се дружеле откако дента се вратиле од Италија, од работа.

Вранишковски уапсен во Бугарија

Уапсен е Јован Вранишковски расчинетиот владика на Повардарската Епархија на МПЦ.

Браќата Георгиевски виновни за нарачано убиство во селото Ореше

И во повторното судење браќата Ордан и Љупчо Георгиевски добија по 12 години затвор за убиството на Лазо Милошевски (71 год) од велешкото село Ореше.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235

АНКЕТА »

Како ќе ја помните годината зад нас, 2019-та?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »