Св. 15 Тивериополски маченици 11 декември

Меѓу македонските светители - маченици што Македонската православна црква ги празнува со спаѓаат и Петнаесетте свештеномаченици од Тивериопол (Струмица).

Велешанец полово искористувал 14 годишно девојче

Велешанецот И.У. (29 год) живеел во вонбрачна заедница со четиринаесетгодишна девојче од Радовиш, ја принудувал на секс, иако биле во роднинска врска, за што заработи кривична пријава за ,,полов напад врз дете,, .

Бегајќи пред полиција си ја скршил ногата

Велешанецот А.А., бегајќи пред полициајта да не биде уапсен и оди во затвор, скокнал од ѕид висок 2,5 метри и завршил во Болница

Свети Георгиј - Посен, 9.XII

Уште еден верски празник во серијата, која во овој месец ги има во изоблие. Нашите претци во овој зимски период кога немале земјоделска работа,што им била основа на живеењето, токму во овој период нашле можност за дружење преку овие празници.

Св.Климент Охридски 8-ми декември

Свети Климент Охридски е првиот македонски архиепископ во исто време е творец на далеку познатата Охридска книжевна школа и најзначајниот македонски средновековен писател и педагог.

Св. великомаченица Екатерина 07 декември

Именден за сите Кати, Катерина...

Кривични за диво копање минерали

Двајца велешани и една фирма незаконски експлоатирале минерални суровини

Велешкиот суд со нов претседател

Јордан Лазаров е новиот претседател на Основен суд Велес

Основец од населба Чашка крадел од компјутерите во училиштето

Украдените три лап-топи и рутерот се пронајдени кај малолетникот

Ногаевци и Уланци отсечени од светот

Жителите на селата Ногаевци и Уланци се отсечени од светот, децата не заминаа на училиште, вработените на работа, откако завчера се сруши мостот на реката Вардар кај Ногаевци а тој кај Уланци е опасен за минување.

Бунт на Бошковски во Велес

Обединети за Македонија одржаа протестен митинг од каде испратија повеќе пораки до власта

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »