Св. Атанасиј Велики и Кирил Александриски 31јануари

Именден празнуваат: Атанас, доаѓа од грчкото Атанасиос и значи бесмртен, Танас, Тане, Танаска, Насе, Насте...

Преподобни Гаврил Лесновски и Прохор Пчињски 28 јануари

Двајцата се родум од Македонија. Словени по потекло. Првиот бил од село Осиче, паланечко, а вториот од областа Овче Поле. Живееле во 11 и 12 век. Двајцата биле монаси пустиножители.

Фатени разбојниците кои нападнаа таксист

Велешката полиција ги фати разбојниците кои во саботата со закана од нож му одземаа возило на таксист

Седум години затвор за убиство, заради згазено куче

Настанот се случи на 31 март 2009-тата во велешкото село Џидимирци, според обвинението мотив било тоа што Шукри ја прегазил кучката Саманта која била сопственост на Димчевски.

Малолетник силувал девојче

Малолетник силувал девојче и тоа го снимил на мобилниот, по што го прикажувал на другарите

Разбојници одзеле возило

Откако влегле во такси да се возат, разбојниците под закана го избркале возачот и со автомобилот избегале.

Пет години затвор за тројцата битолчани кои ограбија златарница во Велес

Пет години затвор за тројцата битолчани кои пред три месеци ограбија ја златарницата Б.Б. во центарот на Велес, Ермин Мустафов доби три години а по една добија Алмедин Саитоски и Мират Камбери.

Собор на св. Јован Крстител 20 јануари

Честит именден за сите Јовани, Јовановци...

Си уплатувал добитни ливчиња откако натпреварите завршувале

Вработен во обложувалница си уплатил добитен тикет откако натпреварот завршил а за таа цел го исклучил компјутерскиот центар

Оризарец доби 10 години затвор за разбојништво над таксисти

Нурадин Бајровиќ (23 год) од село Горно Оризари доби десет години затвор за две дела разбојништво кои ги стори на почетокот од минатата годинана.

66 години подоцна, случај 53 стрелани велешани

Споменикот и натаму искршен, државата нема за случајот на 53-цата стрелани велешани, во зимата 1945 година. Истовремено борците му оддадоа почит на народниот херој Благој Страчковски за кого велат бил убиен откако бил поткажан од некои од стреланите

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »