Случај Ореше, по втор пат укината пресудата

Укината е пресудата за браќата Ордан ( 39 год) и Љупчо ( 36 год) Георгиевски обвинети за нарачано убиство и од попладнево тие се на слобода. Се очекува наскоро од САД да биде испорачан обвинетиот за нараачател на убиството, македонецот Ѓоре Петровски

Велешанец се бори за живот по пожар во семејната куќа

Пожарот се случил во неделата половина час по полноќ, во куќа во која немало ниту вода ниту струја а поради местоположбата, Бричкова чешма, пожарникарите со мака интервенирале

Двајца велешани украле пола тон бакар

Од поранешната фабрика за вештачко ѓубре, двајцата осомничени украле 500 кг бакар

Краделе шини и сообраќајни знаци

Двајца велешани фатени на дело како крадат шини и сообраќајни знаци, за што заработија седум кривични пријави.

Запалени два автомобили, за 15-тина минути

Полицијата бара одговор, кој и зошто,опожари два автомобила во неделата ноќта, на две различни локации од градот

Тони Манџа во Велес, судот под полициска опсада

Двократниот убиец од Гевгелија, Тони Кечев-Манџа (32), кој во два наврати бегаше од земјава, под силно полициско обезбедување беше донесен во Основниот суд во Велес, кој неколку часа, додека траеше процесот, беше под вооружена опсада на специјалците

Свети 40 маченици во Севастија, 22 март

Празник на младоста и љубовта. Истиот ден Светата православна црква го празнува споменот на четириесетте војници од Севастија кои маченички загинале за Христовата вера. Именден празнуваат: Младен, Младенка и др.

Започна селењето на инвентарот од Вила Зора

Надлежните од Фондот за здравство од некогашниот хотел земаа употреблив инвентар

Шумар земал поткуп од 150 евра

За да сведочи во корист на лице, кое било фатено при кражба на дрвја, шумарот побарал и добил 150 евра.

Промовиран извештајот на УНИЦЕФ за насилството врз децата

Извештајот содржи податоци од 33 земји вклучувајќи ги и податоците од Македонија. Во него се нагласува дека децата во нашата земја се повеќе изложени на тешко физичко казнување во споредба со децата од другите земји од регионот.Децата во Македонија добиваат шлаканица, удирање или тресење , како и потешки форми на физичко казнување како удирање со тврд предмет, ремен, стап или четка за коса и психолошка агресија, викање на дете, нарекување на детето глупаво, мрзливо или други навредливи имиња кога тие направиле нешто лошо.

Тодорова сабота, прва сабота по Прочка

За време на владењето на овој цар извршена е најжестока хајка против христијаните. Тогаш настрадал и Светиот Великомаченик Теодор.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »