Кривични за диво копање минерали

Двајца велешани и една фирма незаконски експлоатирале минерални суровини

Велешкиот суд со нов претседател

Јордан Лазаров е новиот претседател на Основен суд Велес

Основец од населба Чашка крадел од компјутерите во училиштето

Украдените три лап-топи и рутерот се пронајдени кај малолетникот

Ногаевци и Уланци отсечени од светот

Жителите на селата Ногаевци и Уланци се отсечени од светот, децата не заминаа на училиште, вработените на работа, откако завчера се сруши мостот на реката Вардар кај Ногаевци а тој кај Уланци е опасен за минување.

Бунт на Бошковски во Велес

Обединети за Македонија одржаа протестен митинг од каде испратија повеќе пораки до власта

Св. апостол и Евангелист Матеј 29 ноември

Свети Матеј претходно бил цариник, т.е. собирач на порез. По Христовото вознесение е избран за дванаесетти апостол, на местото на предавникот Јуда. Матеј проповедал во Партија, Мидија и Етиопија.

Кривична за родителите, за смртта на бебето

Родителите на 20 дена возрасно бебе од Велес, кое почина пред една седмица, добија кривични пријави за повреда на семејни обврски.

28 ноември, почнуваат Божикните пости

Денеска, 28 ноември започнуваат Божиќните пости, кои траат до 6-ти јануари. Овие пости го најавуваат раѓањето Христово. За разлика од Велигденските пости во Божиќните пости е дозволено консумирање риба.

Велешанец во полициска станица нападнал инспектори

Велешанецот А.С. заврши во притвор откако претходно ограби негов сограѓанин а во полициската станица ги нападнал инспекторите. Тој се удирла со тупаници за да докаже дека е тепан

Потврда од Aпелација за убиството и силувањето во Градско

Емран Асановски (19 год), серискиот силувач и убиец на старици од населбата Градско, сторени пред една година, ќе лежи затвор од 15 години за шест кривични дела, потврди Апелациониот суд од Скопје.

Свети великомаченик Мина Чудотворец, 24 ноември

Како војник качен на бел коњ им помагал на тие што биле во неволја Светиот великомаченик Мина настрадал зашто ги разобличувал идолопоклонството и паганството како најголем мрак и незнаење

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »