Свети Николај Архиепископ Мирликијски, 19 XII

Заштитник на патниците и на морепловците Во народното паметење овој лик останал како заштитник на патниците, посебно на оние што патуваат по вода, но и по тоа што како за време на животот така и по смртта ги помагал сиромасите, ги заштитувал затворениците и неправедно осудените, ги откупувал робовите и ги пуштал на слобода.Именден празнуваат: Никола, Нино, Николина, Коле...

Св. маченичка Варвара и св. Јован Дамаскин

Во Велешко се верува дека од Варвара до Игнат денот се крева колку врв од игла, а од Игнат до Василица пак како врв од игла.

Вранишковски ќе седне на обвинителната клупа од домашен притвор

Јован нема да заврши зад решетките во Идризово на отслужување на казната, ниту во притвор во Шутка, туку ќе седи дома во Битола, освен кога ќе треба да патува на судење во Велес. На Јован Вранишковски му е одземен српскиот и македонскиот пасош кој и сам ги понуди како гаранција дека нема да замине, а ќе мора еднаш неделно да му се јавува на лице кое е задолжено за тоа во Основниот суд во Битола.

Затвор за грк заради мобинг врз велешанка

На судењето не се појави ниту оштетената ниту сведоците

Го нападнал татко си и ја потпалил куќата

Расправиајта кулминирала со напад врз така си и обид да се заплаи куќата. Сторителот е нарко звисник

Свети апостол Андреј Првоповикан, 13.XII

Празник на првиот Господов апостол. Во народниот говор името Андреј асоцира на нешто јадро (крупно) па поради тоа е поврзано со верувањето дека од тој датум денот наедрува, се зголемува. Именден празнуваат: Андреј, Андреја, Андријана...

Вранишковски во затворот во Идризово

Тој се бараше со потерница по пресуда од Основниот суд во Велес, бидејќи треба да отслужи казна затвор од 2,5 години оти присвоил 320 илјади евра додека бил владика на МПЦ

Велешанка изгоре во пожар

Жената била неподвижна и живеела сама

Во расправија го прободел со нож

Инцидентот се случил вчера во Горано Оризари

Булетус работи прекувремено

Надлежната пазарна инспекција потврди, дека кафеанта беше затворена во два наврати, од по 10 дена

Св. Климент Охридски-Чудотворец 8. 11

Свети Климент Охридски е првиот македонски архиепископ во исто време е творец на далеку познатата Охридска книжевна школа и најзначајниот македонски средновековен писател и педагог.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »