Воскресение Христово (Велигден) Христос Воскресе

Зошто Јуда го предаде Христос? Кој му пресуди да биде распнат? Зошто Томо не веруваше? Што им рече Христос на војниците кои го распнуваа? За тајната вечера и друго во продолжение

Велигденско послание на Владиката Агатангел

Велигден е денот, кога треба слободно да пристапиме кон трпезата на радоста, зашто Христос навистина воскресна заради вечна веселба на сите Негови верни и посветени следбеници. Овој ден го создаде Господ за да се радуваме и да се веселиме во него.

За младиот херој, кој со сопствениот живот, го спаси животот на соученикот

Мухамед Али Јашари тинејџер од Кондово беше брутално убиен во училишниот двор во ГУЦ „Здравко Цветковски“ во Скопје. Не дочека да се радува на матурската вечер.

Денеска е Велики Петок

Настанот кој е поврзан со овој празник е Христовото распнување.

Денеска е Велики Четврток

Во четвртокот од последната недела на Христовиот живот на земјата е востановена животоносната тајна на Црквата, тајната на Евхаристијата.

Моите американски пријатели во Велес

Како и зошто Велес, Младинскиот парк пулсираа во боите на виножитото, во знакот на пријателството, пред Велигден а со Мировниот корпус и Филип Рикер во друштво

Започна изградбата на административна зграда на црквата Св.Спас

Таа освен за потребите на свештенството на црквата, ќе нуди и услуги за верниците

Промоција на здрава храна во Богомила

Чистата природна средина, здравата храна и традицијата се редок сплет кој може да се најде во центарот на Македонија, во регионот на Азот, општина Чашка. За поголема афирмација недостига сообраќајна инфраструктура и сместувачки капацитети

Досиеја Ми5: Нацистите ковале завера да ги отрујат сојузничките трупи со кафе, чоколади, цигари

Нацистите планирале да ги убијат сојузничките трупи со отруено кафе, чоколади и цигари, како дел од терористичката кампања во слободна Европа, покажуваат најновите отворени документи на Ми5

Крвава пролетна вечер, поради лизгавиот коловоз

Скопјанец излетал од автопат и починал а велешанец моторист тешко е повреден по пад од моторот и двете несреќи се случил поради лизгавиот коловоз. Сообраќајките се случија во четвртокот вечер.

Предвремените парламентaрни избори распишани за 5 јуни

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска ја потпиша Одлуката за распишување на предвремените парламентарни избори, што ќе се одржат на 5 јуни.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »