Чиј е Северниот пол?

На Данска, на Норвешка или на Дедо Мраз

Семејството В`чкови, велешки пајтониџии

Копитата на коњите од пајтонот, светеа како чевлите на газдите

Божикен ручек за лицата со посебност (фото)

Поделени и новогодишни пакетчиња

Дали христијаните ќе го слават Божик во ист ден?

Догодина на Сеправославниот собор во Истанбул ќе се знае дали православните цркви и натаму ќе го празнуваат Божик на 7 јануари или со редефинираниот календар Христовото раѓање ќе се прославува на 25 декември

На Којник дуќан да имам, за меанчето на Нато

Како постанала народната песна, која го опеа Којник, по раскажувањето на Никифор Смилевски

Владиката Агатангел- Христос се роди, нека е благословено новото лето Господово

Љубите ги непријателите свои и благословувате ги оние кои ве повредуваат или ви чинат зло. Лажни пророци, со слаткоречиви пораки и ветувања одбегнувајте ги.

Жените и пензионерките од Велес делеа бадникови гранчиња

Имаше и штанд со храна која се продаваше за хуманитарни цели

Како почна да се издава Вардарски глас

Печатено гласило кое своевремено ги информирало велешани

Вдомени и спасени бројни домашни миленичиња

Здружението ,,Гласот на животните,, неуморно работи на подигање на свеста за грижа на кучињата и мачиња скитници

Свадбени обичаи од Велес, пред 70 и кусур години

оти во тоа време кумот не како сега да носи шпорети, да носи фрижидери, ами се носи една тепсија бакарна, во бакарната тепсија стојат две чинии: едната за момчето, едната за невестата, по една филичка, по една лажица

Мирна новогодишна ноќ!

Во Велес без инциденти, повредени, прејадени, напиени...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »