Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) 28 август

Меѓу дванаесетте големи христијански празници спаѓа и празникот Успение на Пресвета Богородица, во народот попознат како Голема Богородица, не се слави смртта, туку вознесувањето на Богородица во небесните живеалишта.

Децата одземени и заштитени

Државата ги згрижи малолените девојчиња врз кој сексуално се изживуваше нивниот татко

Монструм, инцест, или невино обвинет татко??

Полицијата го обвини за родосквернување, тој вели дека е невин, децата објаснуваат тато си замина од дома, соседите дека е одличеn човек... Велешани во шок, живее ли во градот македонскиот Фрицл???

Езерото Младост се поплитко

Нивото на велешкото езеро Младост секој ден е се пониско и пониско и за овој месец август тоа се спуштило за еден метар.

Велешани рекордно даруваа 382 единици крв

На 17-тата крводарителска голема летна акција во Велес собрани 382 крвни единици, што е досега најмногу собрани во Македонија!!

Спомен куќата на ОЗНА во Горно Врановци е затворена за јавноста

Спомен куќата на ОЗНА во велешкото село Горно Врановци е затворена за јавноста, заклучена и недостапна иако останатите четири кои потекнуваат од времето на НОВ се отворени за посетителите.

Затвор за 1 кг. марихуана

Двајца дилери на дрога добија 27 месеци затвор за препродажба на еден килограм марихуана.

Преображение на Господ, Исус Христос 19 VIII

Светата црква го востановила празникот Преображение Господово што се празнува секоја година на 19 август, за време на Богородичините пости, пред празникот Успение на пресв. Богородица (Голема Богородица.)

Честит 18-ти роденден АРМ - 18 август

Во велешакта касарна Алексо Демниевски Бауман одбелешан денот на АРМ 18-ти август. Присутните можеа да видат и дел од вооружувањето на нашата армија.

Сите избегаа од часот по историја во Горно Врановци

Петте спомен куќи од НОВ, лоцирани во велешкото село Горно Врановци го чуваат споменот на времето на Втората Светска војна, кога се создаваше македонската држава, но малкумина гости го посетуваат изворот на историјата.

Четири кандидати за претседател на Основен суд Велес

Четворица судии конкурирале за претседател на Основниот суд во Велес.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201

АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »