Предвремените парламентaрни избори распишани за 5 јуни

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска ја потпиша Одлуката за распишување на предвремените парламентарни избори, што ќе се одржат на 5 јуни.

Собранието се самораспушти - предвремени избори во јуни

Тримесечното натегање има- нема парламентарни избори заврши. Собранието се распушти, изборите најавени за почетокот на јуни

Со доброволна работа го уредија патот до селото Сливник

Жителите на селото Сливник, велешко, сами го обновија патот до селото, откако локалната власт со години ги заборава.

Jапонија: Порака на интернет ги врати во живот

Како се случи град со 75 илјади жители, јапонците да го заборават, во близина на нуклеарката во Фукушима, и жителите со недели да бидат оставени сами на себе

Грижа за здраво поколение, на дело

Здружението го одбележа нивниот 12-ти роденден, со традиционалните акции, хуманитарна продажба специјалитети и промотивна трка, годинава со поскромен број учесници

Во Македонија се кршат правата на маргинализираните групи

Лани евидентирани четириесетина случаи на кршење на сексуалните и здравствените права на сексуалните работници, на лицата зависници од дрога, заразените од ХИВ/СИДА и на ЛГБТ лицата

Семејството може најмногу да влијае на спречување на насилството кај младите

Воведувањето на физичко обезбедување во училиштата влијаеше да се зголеми редовноста кај средношколците. Во анкетата на ТРМР посетителите со став семејството треба да влијае да сопре насилството меѓу младите

Прага станува нов Амстердам

Во Чешка е дозволено да се поседува 15 грама марихуана, еден грам кокаин или 1,5 грам хероин. Клубовите во кои слободно се пуши марихуана, станаа вистински магнет за туристите

ЈКП Дервен воведе чуварска служба на градските гробишта

Причина се реакциите на граѓаните по бројните напади врз велешани на гробиштата од црквата Св.Спас

Финансиска помош за семејството Митеви од локалната власт

50 илјади денари за семејството на кое му изгоре куќата а синот се бори за живот

Пиратите се посурови, изнудиле над 100 милиони долари

Пиратите и понатаму господарат со Аденскиот залив, иако во лов на нив се ангажираа водечки земји на НАТО, вклучувајќи ја и морнарицата на САД. Пиратството сега се претвори во голем бизнис во кој се вртат милиони долари, од кои живеат, не само крадците, туку и десетици илјади граѓани во Сомалија.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »