Дрогата зема крвав данок во градот

Тројца починати нарко зависници за неколку месеци во Велес, при што за три до четири пати е зголемен нивниот број за последните три години.

Едно се изгради, друго се оштети

Се изгради ѕидот на патеката до црквата Св. Пантелејмон а се оштетија повеќе гробни места.

Завршија градежните работи за изградбата на црквата Св. Кирил и Методиј

Завршија градежните работи за изградбата на црквата Св. Кирил и Методиј лоцирана во Младинскиот парк, во центарот на Велес.

Починало бебе старо 20 дена

Бебе старо 20-тина дена починало во домот на семејството Стојановски од Велес, во петокот наутро.

В затвор првиот доктор за лекарска грешка

Гинекологот д-р Панче Арсов е в затвор затоа што беше осуден дека сторил тешко дело против здравјето на луѓето, со смртта на родилката Бојанка Игнова во летото 2003-тата година

Велес се збратими со Адалар од Република Турција

Тие ќе соработуваат во областа на локалниот економски развој, трговската размена, културната размена а приоритет е развој на туризмот.

Свети Бесребреници Кузман и Дамјан (Свети Врачи) - 14 ноември

Празник на големите господови лекари. Во народниот живот овој ден повеќе го празнуваат оние што се занимаваат со народна медицина, лекување со билки

Велес ги наградува најдобрите

Вредни признанија за вредни луѓе

Пешачката патека на Железен мост предадена во употреба

По повод денот на општината, предадена во употреба пешачката патека на Железен мост, која ја изгради Делта пром. Со неа се скратува патот за неколку илјади велешани од стариот дел на градот, на патот кон центарот на Велес

9-ти ноември Денот на општина Велес

На денешен ден 1944-та е ослободен Велес

Св.Димитрија или Митровден 8-ми ноември

Именден празнуваат: Димитрија, Митре, Митра, Димо, Диме, Мите. Светиот великомаченик Димитрија живеел во третиот век по Христос. Се родил во Солун и бил син на градоначалникот на овој град.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »