Воздвижение на Чесниот крст (Крстовден) 27 септември

Празникот Воздвижение на чесниот крст, во народот познат како Крстовден, се празнува во чест на наоѓањето на крстот врз кој бил распнат Исус Христос и во чест на неговото враќање од Персија во Ерусалим.Именден празнуваат: Крсте, Крстинка, Кристина, Христина, Кристијан...

Таблото комплетирано

Комплетирано е таблото со фотографии на сите велешки градоначалници, кое се наоѓа во холот на општина Велес

Рождество на Пресвета Богородица (Мала Богородица) 21 септември

Во чест на денот на раѓањето на Марија, идната мајка на Господ Исус Христос Светата христијанска црква го востановила празникот Рождество на Пресвета Богородица, празник во народот попознат како Мала Богородица што секоја година се празнува на 21 септември

Парична глоба оти чува срна?

Сопственикот на рибникот во Нежилово може да плати казна од 1,500 до 3.000 евра оти чувал диво животно дома. Ако го пушти тоа ќе биде жртва на дивите шумски ѕверови

Св. пророк Захарија 18 септември

Свети праведни Захариј и Елисавета, Празник на родителите на Свети Јован Крстител. Именден на Захарие и Елисавета

Дервен бележи загуба, советниците се караат кој е крив

За првите шест месеци од годинава ЈКП ,,Дервен,, забележа загуба од 7,5 милиони денари, што ги спротивстави велешките советници дали тоа е резултат работата на сегашното раководство или наследен проблем од претходната гарнитура.

Свети Симеон Столпник - Почеток на Црковната година, 14 септември

Ден за започнување на есенските земјоделски работи Именден празнуваат: Симо, Симеон, Симонка, Симона...

Уловени крапови капиталци

На велешкото езеро Младост изминатиот викенд двајца риболовци уловија два крапа капиталци, со вкупна тежина од 20 кг.

Турска традицонална храна за велешани

Турски традиционални јадења, песни и игри им беа претставени на велешани од страна на нивните сограѓани од турска националност со цел одбележување на Рамазан Бајрам.

Што се случувало во ресторанот Биг Фиш пред убиството на велешаните

Зошто саботниот број на Дневник, во Велес беше разграбен уште изутрина? За тие што не можеле да го прочитаат текстот, еве го во продолжение

11 септември Отсекување на главата на свети Јован Крстител

Според светото предание св. Јован и Исус биле блиски роднини, зашто мајката на Св. Јован Елисавета и била тетка на Марија, мајката на Исуса.Јован постојано ги проповедал позитивните животни принципи и жестоко го критикувал неморалот, лагите и развратот, кои во тоа време во Римската империја го достигнале својот врв. Посебно на удар на неговите критики бил управникот на Галилеја Ирод Антипа

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201

АНКЕТА »

Дали ФК Борец 1919 ќе го мине баражот и ќе влезе во Прва лига?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »